Advertisement

Japon Yeni ve ABD Hazine tahvilleri, yuanda Aralık ayından bu yana görülen en zayıf referans kurun belirlenmesi sonrasında yükseldi.

Ticaret savaşında tansiyonun yükselmesiyle birlikte Çin'in yuanı devalüe edeceği yönündeki endişeler arttı.

Güvenli varlık talebinin artmasıyla birlikte yen G – 10 paralarının tamamı karşısında değer kazandı. Yen, Avustralya Doları karşısında yüzde 1.5 değer kazandı. İsviçre Frankı da yükselirken ABD 10 yıllıklarının faizi Kasım 2016'dan beri en düşük seviyesine geriledi.

Çin dışında işlem gören yuan kuru ilk kez 7 seviyesini aştı. Tokyo'da Sumimoto Mitsui DS Asset Management fon yöneticisi Kei Yamazaki, “Hem Çin hem de ABD'nin parasını zayıflatmak istemesiyle birlikte şimdi küresel bir kur savaşına dair endişe var. Politika genişlemesi için alanı bulunan merkez bankaları bu durumda avantajlı, bu nedenle Japonya avatajsız durumda.” dedi.

Swap piyasaları Faed'in Aralık 2020'ye kadar toplam 100 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor. Geçen haftaki FOMC sonrasında 75 bp bekleniyordu.

Dolar/onshore yuan kuru zayıf yuan fiksingiyle ilk kez 7 seviyesinin üzerine tırmandı. Dolar/yen paritesi yüzde 0.7 düşüşle 105.89'dan işlem gördü.

Kapat