Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yen, Perşembe günü yayımlanan ABD enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesi sonrası Ağustos 1998’de gördüğü 147,66 seviyesini geride bırakarak 32 yılın en düşük seviyesini gördü.

Japon para birimi sonrasında toparlanarak kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Japon yeni geçtiğimiz ayın en düşük seviyesi olan 145,90'u görmesi sonrası Japon yetkililer harekete geçerek 1998'den beri ilk kez para birimine müdahale etmiş ve yeni desteklemek için 20 milyar dolar harcamıştı.

Maliye Bakanlığı, para birimini desteklemek için Eylül ayında gerçekleştirilen ve 1998'den beri ilk kez yapılan müdahalede 2,84 trilyon yen (19,5 milyar dolar) harcadığını açıkladı.

ABD'de yüksek enflasyon Fed beklentilerini de yukarı çekti

ABD’de Eylül ayı enflasyon verileri beklentilerin üzerinde açıklanırken, çekirdek göstergenin 40 yılın zirvesine çıkması Fed’in Kasım ayında da büyük bir faiz artışına gideceği beklentilerini destekledi.

Gıda ve enerjiyi hariç tutan çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre eylülde yüzde 6,6 ile 1982’den bu yana en güçlü artışı kaydetti.

Bloomberg anketinde çekirdek enflasyonda yıllık yüzde 6,5 artış öngörülmüştü. Aylık bazda bakıldığında da çekirdek enflasyon yüzde 0,4’lük beklentinin üzerinde yüzde 0,6 yükseliş gösterdi.

Fed swapları beklentileri aşan enflasyon verisini Kasım ayında da büyük bir faiz artışı geleceği şeklinde değerlendirdi.

Bir sonraki Fed toplantısında 75 baz puan faiz artışı yüzde 100 ihtimalle fiyatlandı. Fed’in politika faiz oranında tepe seviyenin de yüzde 4,85 ile Mart ayında görüleceği tahmin ediliyor.