Advertisement
HABERLER ABONE OL

SEFER YÜKSEL

Hafta sonu Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Merkez Bankası başkanlığında yaşanan sürpriz değişimin piyasalarda yankıları devam ederken, yerli yatırımcıların altın ve Dövizde yaptığı satışlar dikkat çekti. Pazar akşamı Asya piyasalarında 8,47 TL'yi görmesinin ardından yönünü aşağı çeviren Dolar/TL , dün gün içinde 7,70'in altını test etmişti.

Bloomberg HT'ye konuşan dört üst düzey bankacı, piyasalarda sert dalgalanmaların yaşandığı pazartesi günü yerlilerin altın ve dövizde yüksek miktarda satışlar yaptığını söyledi. Bankacılar, pazartesi gün toplamında yerlilerin altın ve döviz tarafında toplamda 5-6 milyar dolar civarında satış yaptığını belirtti.

"TL borcu olanlar bu seviyeleri fırsat gördü"

Dolar tarafında özellikle 8.10-7.98 TL aralığında satışların gözlendiğini ifade eden bankacılar, satışların özellikle kurun geldiği noktayı fırsat olarak gören, TL borcu olan şirket ve bireylerden gelmiş olabileceğini belirtiyorlar. Altın tarafında da güçlü satışlar gözlemlediklerini söyleyen bankacılar, altının 450 TL'yi görmesinin yine altın yatırımcısı tarafından satış fırsat olarak aldığının altını çiziyor.