Advertisement

Dünya genelinde yaklaşık 10 milyon 500 bin kişiye koronavirüs bulaşırken ölü sayısı 500 bini aştı. Ülkeler pandeminin yayılımını yavaşlatmak için iş aktivitesini durdurdu ve piyasalar yılın ilk yarısında yılın başından bu yana pandeminin ekonomik hasarları ile mali teşvikler çerçevesinde şekillendi. Mali teşvik hamlelerinin piyasada likiditeyi bollaştırması da varlık sınıflarının kazanımları üzerinde etkili oldu. Küresel merkez bankalarından özellikle Fed bilançosunu rekor seviyelere genişletti, özel sektör ETF'lerinin ardından özel sektör tahvilleri alımına başladı.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde yılın ilk altı ayında temel varlık sınırlarından dolar endeksi, altın, bitcoin ve BIST 100 Endeksi yatırımcısına kazandırırken, WTI petrol kaybettirdi.

Güvenli liman alımlarından güçlenen Dolar endeksi sene başından bu yana yüzde 15.2 artış kaydetti.

Küresel piyasalar belirsizlik etkisi altına girdikçe geleneksel güvenli liman olan altına talep yoğunlaştı. Merkez bankalarının faiz indirimleri ve bazı ülkelerde reel faizin negatife düşmesi ile, altın yılın ilk yarısını yüzde 17.8 kazançla tamamladı.

Petrol, son dönemdeki sıçramalarına karşın, koronavirüs kısıtlamalarının ekonomik faaliyeti ve buna bağlı olarak enerji talebini durma noktasına getirmesinden dolayı Ocak 2020'den bu yana yüzde 36.6 kaybettirdi. OPEC + koalisyonunun ve diğer bazı ülkelerin üretim kısıntıları ile fiyatlarda sıçrama yaşandı. Ancak önceki çeyrekte yüzde 92 ile 1990'daki ilk Körfez Savaşı'ndan bu yana en sert yükselişini gerçekleştiren petrolde kazançlar son haftalarda yavaşladı.

Yıla 5,95 seviyelerinde başlayan Dolar/TL yılın ilk yarısını yüzde 15.2 kazançla tamamladı. Yılın ikinci çeyreğini ise yüzde 3,6 yükselişle tamamlayan Dolar/TL bu sabah 6.85'deki yatay bant hareketini sürdürüyor.

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi ise küresel piyasalara paralel olarak bol likiditeden de destek bularak sert artışlar kaydetti. BIST 100 yılın başından bu yana yatırımcısına yüzde 2.1 kazandırdı.

Kıvılcım Harika Ertunç