Advertisement

Trump Grönland'ı neden istiyor?

(Bu bir sosyal sorumluluk yazısıdır)

 

Önce, yazının başlığının altındaki parantezin içindeki ifadeyi açıklığa kavuşturalım. Bu yazı bir sosyal sorumluluk yazısıdır, öncelikle. Neden? 23 Eylül'de Birleşmiş Milletler "İklim Değişikliği" konulu bir zirve düzenledi ve 74. genel kurulundaki konuşmaların teması da bu tematik üzerine kuruldu. Küresel İklim Değişikliği, artık bir "phobia(korku)" değil, gerçekliktir. Dünyamız ısınıyor, buzullar eriyor, sular yükseliyor, bir süre sonra yerküremiz yaşanmaz hale gelebilir; eğer önlem almazsak.

 

Küresel İklim Değişikliği kavramı, bu yıl dünyada 117 ülkede öğrencilerin okulu kırarak sergiledikleri protest girişim sayesinde güncel hafızamıza iyiden iyiye kazındı. Bu 117 ülkede gösteriler yapılırken, medya kuruluşları da aktiviteleri destekliyor. Türkiye'den kurumsal olarak "İklim Değişikliği Konusunda Farkındalık Yaratma Eylemi"ne destek veren "yegane" medya kuruluşu da Bloomberg HT

 

Bunu not ettikten sonra, yazının başlığına gelebiliriz:

 

ABD Başkanı Trump, bir süre önce Danimarka'dan "kız ister gibi", Grönland'ı istedi. İstedi, derken bedelini ödemek kaydıyla istedi.

Grönland, Danimarka'ya bağlı bir özerk bölge. Savunma ve Dışilişkiler bakımından Danimarka'ya bağlı; içişlerinde ise serbest; kendi bütçesini yapıyor, vergi sistemini düzenliyor, vatandaşlarının hak ve sorumluluklarını bağımsız parlamentosu aracılığıyla belirliyor.

 

Grönland, dünyanın en büyük adası. Yüzeyinin tümüne yakın bölümü buzullarla kaplı. Foklar, Kutup Ayıları, Misk Öküzleri, Ren Geyikleri yaşıyor üzerinde. 971 bin kilometre kare bir alana sahip. Kış aylarında ısı -55 derecenin altına düşüyor. Yaz ayları biraz daha yüksek ısı farkıyla geçiliyor. 56 bin nüfusu var ve bu nüfus yılda 139 kitap üretiyor ki, bu bir kişi başına dünya kitap üretimi rekoru. İntihar yaygın ve tahmin edeceğiniz gibi yüksek. Sıcacık odalara kapanıp ilk kitabını üreten insanlar arasında bile intihar edenler var. Sebepsiz değil intiharlar, tahmin edeceğiniz tüm depresif faktörler birarada olunca, hayat anlamsızlaşabiliyor.

 

Bir süre önce Grönland'dan kopan en büyük buzul(260 km2) tehlikeli gidişin habercisiydi. Bugün yapılan hesaplara göre, Grönland tamamen eridiği takdirde, dünyadaki su seviyesi 7.2 metre yükseliyor. (Denizden 7.2 metre yükseltinin altında oturanlara duyuruyoruz)

 

Birkaç yıl önce yapılan bir referandumla Grönland, Danimarka'dan ayrıldı, dolayısıyla AB'den de çıktı. Referandumdaki "evet" oylarının oranı %75'in üzerindeydi. Sonsuza kadar referandum yapılsa, aynı sonuç çıkabilir.

 

Peki, Trump Grönland'ı neden istiyor? 

 

Bu aslında ABD'nin Grönland'ı ilk isteme seansı değil. 2. Dünya Savaşı sonrası ABD tarafından işgal edilen Grönland, savaş sonrası uzlaşı planları çerçevesinde Danimarka'ya geri verildi. Ancak, ABD o dönemde de Grönland'ı "bedeli karşılığı" satın almak istediyse de, Danimarka bu talebi geri çevirdi.

 

ABD'nin 2. Dünya Savaşı sonrası Grönland'ı istemesinin altında "petrol ve diğer hidrokarbon yatakları" yatıyordu ama bu kez durum biraz farklı:

 

ABD, 100-200 yıl sonrasının planları çerçevesinde Grönland'ı istiyor. Küresel ısınmanın, herşeye rağmen devam edeceği, önlenemeyeceği, dünyanın 60. paralel altındaki bölgelerinde ısınmanın "dayanılmaz" boyutlara geleceğini, yaşamın ve yaşamın kaynağı suyun azalacağını/tükeneceğini öngören ABD "uzgörüsü(vizyon)" taa bugünden Grönland'ı, dünyadan ayrılmadan önceki bir son yerleşim alanı olarak görüyor.

 

Öngörü şu: 2030 yılına kadar ciddi önlemler alınmadığı takdirde dünyamız 1.5 dereceden daha fazla ısınacak, ekvator kuşağında hayat çekilmez hale gelecek, sonraki 50 yıl içinde ekvatorun kuzeyindeki 30. paralel aynı duruma gelecek, sonraki birkaç yüzyıl içindeyse ekvatorun kuzeyindeki 60. paralelin altında yaşam kuruyacak.

 

O halde, yaşamın hala varlığını sürdürdüğü bir evrene yerleşmek gerek. Bu evren, Grönland ve Arktik(Kuzey Kutbu)

 

Kuzey Kutbu'nun çok ortağı ve talibi var: Rusya, İngiltere, Kanada, Norveç, Danimarka, Finlandiya vs

 

Grönland ise şimdilik görece daha kolay bir fetih toprağı. 

 

Elon Musk, 2040 yılında Mars'ta yaşamı başlatma çalışmaları yürütüyor biliyorsunuz. "ABD konakçısı", Mars'tan önceki "konak" alanı olarak Grönland'ı gözüne kestirmiş durumda. Amerikan büyük aklı, Küresel ısınmanın önlenememesi halinde, birkaç bin yıl(milenyum) Grönland'da idame-i hayat ederek, Mars'a yerleşmeyi planlıyor.

 

Çok hayal ürünü gibi geldiyse, Jules Verne'nin kitaplarını bir kez daha elden geçirmenizi salık veririm. Ne demişti, ne oldu?