Advertisement
Cüneyt Başaran

Gecelik faiz oranları bundan sonra belirleyici olacak

"Öncelikle dün Van'da yaşanan deprem felaketinde hayatlarını kaybeden yurtaşlarımız için Allah'dan rahmet ve ailelerine de başsağlığı dilerim. Ülkemizin üzerinde dolaşan kara bulutların bir an önce dağılması ve güzel, güneşli günlerin tekrar geri gelmesini umut edelim."

Geçen hafta Merkez Bankası'nın yapmış olduğu stratejik hamle ile Türk Lirası, para piyasalarında örtülü bir faiz artışı yapılmış oldu. Bankaların TCMB'den %5.75'le limitleri dahilinde aldıkları yaklaşık 60 milyar TL'nin dışında, kendi aralarında ve çoğunlukla Londra'dan TL borç aldıkları faiz oranlarında da sert yükseliş yaşandı. Daha önce gecelik %7'lerde geçen TRLİBOR faiz oranı bir anda %9.5'a yükseldi.

TCMB'nin piyasaları fonladığı miktarın dışında bankalararası piyasada depo işlemleri ve İMKB'de geçen repo işlemleri için artık yeni bir faiz bandı oluştu. Bu iki cephede toplam 20-25 milyar TL'lik bir para her gün el değiştiriyor. TCMB'nin son almış olduğu faiz artışı kararı ile burada TL borç verme faiz oranı da %12,5 tavana yükseldi. Dolayısı ile bu piyasalarda geçen TL alışverişinde de faiz oranları hızla yükseldi.

Bankalar faiz artışına nasıl karşılık verecek?

Maliyetleri yükselen bankalar ilk tepki olarak ellerindeki tahvil ve bono portföyüne bakarak, özellikle kısa vadeli olanları satmaya başaladı. Getiri eğrisinde 2 yıla kadar olan vadede sert satış görülürken, verim eğrisinin düzleştiğini gördük.

Diğer yandan mevduat faizleri de mercek altında. Mevduat sahipleri geçen hafta sonu bankalarını arayıp mevduat faizlerinin artıp artmadığını sormaktaymış. Para piyasasında faizlerin yükselmesinden etkilenen bankalar, bir de mevduat faizlerinin artmasından pek memnun olmayacaktır. Ancak mevduat müşterisinin tahvil ve bonoya kayması da pek işlerine gelmez.

Kredi faizleri konusunda ise oldukça hızlı davranmış durumda bankalar. Tabela faizlerinde bu hafta sonu ciddi yükselişler gördük. İhtiyaç kredisinden, konut kredisine kadar hemen hemen bütün kredi oranlı yukarıya çekildi.

Alınan önlemler Türk Lirası'ndaki değer kaybını azaltmayı hedefliyor. İlk etapta da başarılı olmuşa benziyor. Ancak kredi faizlerinde artışın ekonomiye yansıması (2012 büyümesinin büyük ölçüde iç tüketime dayalı olduğu düşünülürse) sanırım oldukça sert olacak.

BU YAZIYA YORUM YAZ
 
24 Ekim 2011 Pazartesi, 23:33 Misafir ne yapacaklarına bir türlü karar veremediler. yamalı bohça gibiyiz.
24 Ekim 2011 Pazartesi, 18:26 tunc kar mb'nın piyasa dostu olması gerekiyor, piyasa ne istiyor; faiz artışı neden faiz artışı istiyor, sadece para kazanmak için mi? hayır, çünkü mb bile açıklamalarında enflasyon artacak diyor ama ne yapıyor,politika faizini sabit tutuyor arttır mıyor,piyasa ile kedi fare gibi oynuyor, roller değişebilir benden söylemesi.qe3 yani abd'nin yeniden çürük para basacağı haberleri artmaya başladı, o zaman mb ne yapacak acaba? olacaklar ortada büyük resimde bizim gibi ülkeler nerede olacak mb'sı daha bu senaryoyu çalışmamış gibi bir durum var,sıkı para politikası faizi yükseltip kuru düşürür nokta!tunckar
Yukarı