Advertisement

Kurul İstanbul kararına dair tartışmaların devam ettiği sürede henüz sonuca ilişkin gerekçeli kararını açıklamadı. Bugün kurulun toplanarak, gerekli tasnif ve imza işlemlerinin akabinde gerekçeli kararı kamuoyu ile paylaşması bekleniyordu.

Toplantı bitti ancak gerekçeli kararın bugün açıklanmayacağı duyuruldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı 4’e karşı 7 oyu ile alınmıştı.


KURUL, İPTALE İLİŞKİN KISA KARARINI AÇIKLAMIŞTI

Kararda, "Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denilmişti.

MUHALİF ÜYELER EK SÜRE İSTEDİ

7 üyenin iptal gerekçesinin tamamlanmasının ardından bugün saat 14.30'da toplantı yaptı. 7 üyenin iptal gerekçesi üyelere da dağıtıldı. 4 muhalif üye ret kararı vermişti. Gerekçeli kararı 7 üye yazdı. İlk toplantıda tartışılmayan ve kısa kararda belirtilmeyen konulara yer verildi. 4 muhalif üye gerekçede yeni hususlara yanıt vermek için ek süre talebinde bulundu. 7 üyenin yeni tespitleri için muhalif üyeler karşı tezlerini yazacaklar. Bu yazım işlemin tamamlanmasının ardından nihai açıklama bekleniyor.

YÜKSEK SEÇİM KURULU'NDAN YEDEK ÜYE İTİRAZINA RET

Yedek üyelerinin katılımıyla bu karar alınmıştır. Yasaya uygun muydu? Bu sorulara YSK yanıt verdi. Yedek üyelerin YSK toplantısına yapılan itiraz YSK tarafından reddedildi. Gerekçeli kararda: Daha önce demokratik ve geniş katılımlı müzakereye olanak tanımak açısından YSK'nın uzun süredir 11 üye ile toplantı yaptığını ve bu hususun Anayasa'ya aykırı olmadığı ifade edildi.

https://www.haberturk.com/ysk-da-toplanti-bitti-gerekceli-karar-bugun-aciklanmayacak-2470165