Advertisement

Çin Yuanı offshore piyasalarda dolar karşısında 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Dolar/yuan kuru seneye 6,47 civarında başladıktan sonra Şubat ayında ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki yükselişle 6,57’ye kadar tırmanmıştı.

Mart ayından sonra tahvil faizlerindeki geri çekilmeyle beraber kademeli bir şekilde düşüşe geçen dolar/yuan offshore kuru, 6,40’ın da altına inerek son üç yılın en düşüğüne geriledi.

Yuan dolar karşısında en son 2018 yılında bu kadar değer kazandığında 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 3, Bloomberg Dolar Spot Endeksi ise 1.180 civarında bulunuyordu. Şu an ise tahvil faizleri yüzde 1,59 seviyesinde seyrederken dolar endeksi 1.113 seviyesinde bulunuyor.

Fed politikacılarından enflasyon yorumu

Doların gerilemesi ve ABD Hazine tahvili faizinin son düşüşünde Fed politikacılarının enflasyon ile ilgili yorumları etkili oldu.

Fed Üyesi Lael Brainard arz sıkıntılarının aşılması sonrası kısa vadeli fiyat baskılarının azalacağını öngörürken uzun vadeli beklentilerinin “çok iyi bir şekilde çapalandığını” belirtti. Brainard, Fed üyelerinin enflasyonun hedefin üstüne çıkması durumunda tekrar aşağı indirecek araçlara ve tecrübeye sahip olduğunu belirtti.

Yahoo Finance’e konuşan üyelerden James Bullard ise varlık alımlarını azaltma zamanlamasının önümüzdeki aylarda gündeme geleceğini belirtirken “Ancak o noktaya henüz gelmedik” açıklamasını yaptı. Bir başka Fed üyesi Raphael Bostic enflasyonun uzun bir süre yüksek kalmasını beklemediğini vurguladı.

Fed üyelerinin enflasyon konusunda teskin edici açıklamalarına karşın yatırımcı için enflasyon bir numaralı tema olmayı sürdürüyor.