Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Yunanistan tahvillerinin getirisi, finansal kriz sırasında küçümsenen eşiğin altına indi ve gösterge kağıdın faizi ilk kez yüzde 1 seviyesinin altına düştü.

Bu hareket, ülkenin Euro Bölgesi'nden çıkarılmasının konuşulduğu bir ortamda faizin yüzde 45 seviyesine yaklaştığı 10 yıldan az bir süre önceye göre oldukça keskin bir düşüşü işaret ediyor. Yunanistan tahvillerinin halen yatırım yapılamaz kredi notuna sahip olması, ülke tahvil piyasasında getiri arayan yatırımcıları bu tahvillerden uzaklaştırmadı.

Kopenhag'da Danske Bank A/S baş analisti Jens Peter Sorensen, "Bu bir getiri avı, yükselişi kaçırma korkusu," dedi ve "Avrupa Birliği onları sekiz ya da dokuz yıllık bir dönem için kurtarmıştı, şimdi aslında iyi işleyen bir hükümetleri var" değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan ekonomisi, büyümenin geçen yıl yüzde 2 civarında olmasının beklenmesi ve bunun da söz konusu dönemde ülke borcunun GSYH'ye oranını yüzde 185'e düşürmesinin öngörülmesi ile birlikte normale dönme işaretleri veriyor. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, geçen hafta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın tahvillerinin bir noktada AMB'nin tahvil alım programına dahil edileceğine inandığını söyledi. Bunun için, Yunanistan tahvillerinin dört temel kredi derecelendirme kuruluşunun birinden yatırım yapılabilir nota sahip olması gerekiyor.

Yunanistan'ın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi dört baz puan düşerek Londra saati ile 10:33'te yüzde 0.98 seviyesine geriledi.