Advertisement

Yurtiçi piyasalarda bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın tahvil ihaleleri ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın reel kesim güven endeksi takip edilecek.

Dolar/TL geçen hafta 8,43 seviyesine kadar yükseldikten sonra yeni haftaya 8,38 civarında başladı. Geçen haftayı 0,41 düşüşle kapatan dolar kuru, gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kazanan altıncı para birimi oldu.

Bloombeg Dolar Spot Endeksi yenihaftaya düşüşle başlarken 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,61 seviyesinde bulunuyor.

Hazine'den 3 günde 3 ihale

Bu hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın lira ve euro cinsi tahvil satışları izlenecek. S&P ise haftanın son gününde Türkiye not değerlendirmesini yayımlayacak. Dünyada ise ABD büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve kişisel harcamalar verileri takip edilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, pazartesi günü 4 yıl vadeli, 6 ayda bir %6,30 kupon ödemeli devlet tahvili ile 5 yıl vadeli 3 ayda bir kupon ödemeli TLREF’e endeksli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek

Salı günü ise 1 yıl vadeli devlet tahvili ile 7 yıl vadeli değişken faizli devlet tahvilinin ihalesini gerçekleştirecek olan bakanlık, çarşamba günü de 3 yıl vadeli euro cinsi devlet tahvili ile euro cinsi kira sertifikasının doğrudan satışını gerçekleştirecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, salı günü saat 10:00’da mayıs ayı reel kesim güven endeksi ve imalat sanayi kapasite kullanım oranı verisini açıklayacak.