Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Türk Lirası, hafta boyuncayaşadığı baskıyı yurtiçi piyasaların kapalı olduğu işlem gününde de hissetti.

Küresel piyasalarda güne 8,32 seviyesinde başlayan Dolar/TL 8,40'ın üzerini test etti. Bloomberg Dolar Endeksi'ne bakıldığında ise ABD Başkanı Biden'ın basına yansıya sermaye kazançlarını vergilendirmeye yönelik planının ardından gerileme kaydettiği görüldü.

Birçok para birimi dolar karşısında değer kazanırken, Türk Lirası Tayland bahtı ile beraber negatif tarafta yer aldı.

Döviz mevduatlarında yükseliş sürdü

Döviz mevduatlarında yükseliş hareketi 16 Nisan haftasında da devam etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatları 16 Nisan haftasında 2,2 milyar dolar artarak 225,2 milyar dolar düzeyine yükseldi.

Parite etkisinden arındırılmış verilere bakıldığında ise 16 Nisan haftasında döviz mevduatlarında artış 1,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Parite etkisinden arındılmış veride gerçek kişilerin döviz mevduatları 257 milyon dolar artarken, tüzel kişilerin döviz mevduatları ise 1,1 milyar dolar yükseldi.

TCMB'de yaşanan görev değişiminin ardından kurda yaşanan yükseliş sonrasında döviz mevduatlarında gerileme kaydedilmiş ve döviz mevduatları 232 milyar dolar seviyesinden 221 milyar dolara gerilemişti.

Döviz rezervleri yeniden toparlanabilecek mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) döviz rezervlerine katkı veren kalemlerden biri olan reeskont kredilerine yönelik rakamlar 2021'de buradan gelecek katkının beklentilerin ne kadarını karşılayabileceği sorusunu gündeme getirdi.

TCMB verilerine göre bu yılın Ocak-Temmuz döneminde reeskont kredilerinin rezervlere katkısı 8,9 milyar dolar olarak öngörüldü. Bu rakam salgın yılı 2020'nin aynı döneminde 12,9 milyar dolar olarak kaydedilmişti. Böylelikle 2021'de reeskont kredilerinden gelen katkı 2020'ye göre yüzde 31 düşüş gösterdi.

Reeskont kredileri gerileyen rezervlerin yeniden inşa edilmesi için önemli bir kalem olarak değerlendiriliyordu. TCMB'nin önceki başkanı Naci Ağbal tarafından Aralık ayında canlı yayınla duyurulan Para ve Kur Politikası metninde reeskont kredilerinin katkısına ilişkin öngörüler paylaşılmıştı.

Metinde para politikasının etkinliği ve finansal istikrar açısından döviz rezervlerinin güçlendirilmesinin amaçlanacağı ve yabancı para reeskont kredi dönüşlerinin döviz rezervlerine katkı vermeye devam edeceği vurgulanmıştı.

İlgili metinde 2021 yılında reeskont kredisi geri dönüşlerinin rezerve katkısının 21 milyar dolar düzeyinde olacağı öngörülmüştü.

2020 yılında reeskont kredilerinden gelen katkının 23,1 milyar dolar olduğu dikkate alındığında, 2021'de bu katkının geçen yıla göre 2,1 milyar dolar gerilemesi bekleniyordu. Fakat 2021'in ilk 7 ayına ilişkin yansıyan rakamlar geçen yıla göre 4 milyar dolarlık bir gerilemeye işaret etti.

2021'in kalan 5 ayında beklenen katkının gerçekleşmesi için reeskont kredilerinden 12,1 milyar dolar gelmesi gerekiyor. 2020'nin son 5 ayında bu rakam 10,2 milyar dolar olarak kaydedilmişti.