Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed üyelerinden gelen ABD ekonomisine ilişkin iyimser açıklamalar, ABD tahvil getirilerinin yönünü yukarı çevirmesine yol açarken, Türk Lirası da gelişen ülke para birimleriyle beraber baskıyı hissettikten sonra gün içerisinde doların zayıflamasıyla artıya geçti.

İlk işlemlerde yatay başlangıç yapan Dolar/TL kuru 8,38 seviyesini gördükten sonra gün içerisinde 8,28'e kadar geriledi. Dolar güne euroya karşı yükselişle başladıktan sonra yüzde 0,1 düşüş kaydederken Bloomberg Spot Dolar Endeksi de yüzde 0,2 geriledi.

Yüzde 1,77 ile 14 ayın zirvesine çıkan ABD 10 yıllık tahvil getirisi daha sonra gerilese de Asya işlemlerinde üç baz puan yükselişle yüzde 1,73’e çıktı. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselişle 1,155 seviyesine ulaştı. Gelişen ülke para birimleri içerisinde ilk işlemlerde düşüşlere Endonezya rupisi, Tayland bahtı ve Türk Lirası öncülük etti.

Türkiye'nin risk primi 482 baz puan seviyesindegüne başladıktan sıbra 476 baz puan seviyesine geriledi.

Başkan Kavcıoğlu'ndan faiz mesajı

Yurtiçi tarafta fiyatlamalarda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun bankanın olağan genel kurulunda yaptığı konuşma etki etti.

Konuşma öncesi negatif ayrışan Türk Lirası, dolara karşı yüzde 3'e yakın kayıp yaşadıktan sonra dolar/TL kurunda 8,45 seviyesinin üzeri test edilmişti. Konuşmanın ardından Türk Lirası dolara karşı kayıplarını sınırlamıştı.

Kavcıoğlu konuşmasında enflasyon riskinin sıkı para politikası uygulanmasını gerektirdiğini, enflasyon odaklı para politikasının kalkan vazifesi görevi göreceğini söyledi.

Kavcıoğlu'nun mesajlarında “Para politikası enflasyon ve beklentileri göz önüne alınarak enflasyon hedefimizi dikkate alacak sıkılık düzeyinde devam edecek. Politika faizini enflasyon üzerinde bir düzeyde oluşturmaya devam edeceğiz. Enflasyonla mücadele kararlılığımızla TL’nin gücünü ve itibarını sağlayacağız” ifadeleri öne çıktı.