Advertisement

Ziraat Bankası, 26 Ağustos 2021 tarihinde, Alman Denetim Otoritesi BaFin’in internet sitesinde Ziraat Bank International AG ile ilgili olarak yayımlanan haberle ilgili açıklama yaptı.

Bankadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

26 Ağustos 2021 tarihinde Alman Denetim Otoritesi BaFin’in internet sitesinde yayımlanan ve adı açıklanmayan başka bir banka ile ilgili önceki tarihlerde kesinleşmiş çeşitli yaptırımların, Ziraat Bank International AG ile ilişkilendirilerek bazı yayın organlarınca haberler yapıldığı görülmektedir.

Haberlerde geçen “usulsüz krediler kullandırıldığı, Türkiye’ye kaynağı belirsiz şekilde para aktarımı yapıldığı, mevduat toplamada kara para şüpheleri, varlık barışı kapsamında denetimsiz, sorgusuz paralar gönderildiği ve bunların ağır cezalara yol açtığı, ağır cezaların banka kapatmaya eşdeğer olduğu” gibi mesnetsiz iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Bankacılık sektöründe rutin olarak yapılan denetime ilişkin süreç, Ziraat Bank International AG iştirakimizde de devam etmekte olup, iddia edilenin aksine kesinleşen bir yaptırım kararı bulunmamaktadır. Denetim süreci sırasında alınan geribildirimler çerçevesinde altyapıya yönelik geliştirme ve iyileştirme çalışmaları ise sürdürülmektedir.

Söz konusu yanıltıcı haberlere ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini teminen bu açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur. Konu hakkında Bankamızın hukuki hakları saklıdır.