Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Dünyanın en büyük varlık fonlarından biri, bir ihtimalle ABD'de olmak üzere daha fazla varlık almak için giderek artan nakit stokunu kullanmaya hazır olduğunu söyledi.

232 milyar dolarlık varlığa sahip Abu Dhabi merkezli Mubadala Investment Co.'nun CFO yardımcısı ve birleşme ve satın alma biriminin yöneticisi Saeed Al Mazrouei, tüm dünyada hisse senedi yatırım potansiyellerine bakıyor.

Abu Dhabi varlık fonu, koronavirüs pandemisinden dolayı küresel piyasalarda bu yıl başında görülen erime sırasına sert düşen hisse senetlerine yatırım yaparak, Norveç'ten Suudi Arabistan'a kadar diğer varlık fonlarının arasına katılacak.

Al Mazrouei, Bloomberg TV ile gerçekleştirilen mülakatta "Son iki yıldır hazırlık yapıyoruz. Farklı sektörlere ve varlık sınıflarına dağıtmak istiyoruz. Ben ABD piyasasının çok dayanıklı olduğunu düşünüyorum. Sistematik risk görmüyoruz. Bankacılık sisteminde güçlü sermayelendirme öngörüyoruz." dedi.

Virüsün ekonomi üzerindeki etkisinin sürmesiyle birlikte ABD hisselerinde sert bir düşüş olabileceğini düşünen Al Mazrouei, S&P 500 Endeksi'nin kabaca yüzde 20 düşüşle 2,500 - 2,700 puan arasına gerileyebileceğini belirtiyor. Ancak Al Mazrouei'ye göre hükümet ve Fed'in teşvik önlemleri büyük bir ihtimalle Mart'ta görülen dip seviyelerin görülmemesini sağlayacak.

ABD hisseleri, Fed'in tahvil piyasasını likiditeye boğması ve Kongre'nin işletmeleri kurtarmak ve istihdamı korumak için ekonomiye trilyonlarca dolar enjekte etme planları yapmasıyla, Mart düşüğünden bu yana yüzde 43 yükselerek yılın neredeyse tüm kayıplarını sildi.