Advertisement

Soğuk Savaş’tan küresel finans krize kadar birçok olaya şahitlik yapan deneyimli veteran Isobel Lee’nin salgından çıkış arayan yatırımcılara kısa bir tavsiyesi var: Mütevazı olun.

Insight Investment’ta 1 trilyon dolarlık fon yöneten Lee, “Bunun daha önce eşi benzeri görülmemiş bir durum olduğunu anlamamız lazım. Hiçbirimiz böyle bir şey görmedik. Bundan dolayı mütevazı olmalı ve yorumlarımızın yanlış olabileceğini göz ardı etmemeliyiz” dedi.

Salgın küresel ekonomi geri dönülmez bir evreye soktuğundan beri tahvil yatırımcıları artan parasal desteklerin ve 20 trilyon dolarlık küresel borcun finansal sistemi nasıl etkileyeceğini anlamaya çalışıyor.

“Bu sefer yönlendirmeler muhtemelen doğru çıkacak”

Ana konu ise enflasyon ve ekonomiler açıldıktan sonra fiyatların aynı seviyelerde olup olmayacağı.

Fed yetkilileri, Nisan ayında enflasyonun 2009’dan bu yana en yüksek seviyede gerçekleşmesine rağmen bunun geçici olacağı konusunda ısrarlı. Fed’in tahminlerine göre faiz oranları 2023’e kadar sabit tutulacak fakat traderlar bu konuda ikna olmuş değiller.

“Finansal kriz sonrasında yönlendirmelerin önünde olunabileceği hatasını yaptım” diyen Lee, kriz sonrasında tahvil faizlerinin piyasa beklentilerinden daha hızlı yükseleceğini düşünmek gibi bir yorum hatasında bulunduğunu belirtti.

Bunu yapmanın çok zor olduğunu vurgulayan Lee, “Bu sefer yönlendirmeler muhtemelen doğru çıkacak” dedi.