Advertisement

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği liderlerinin gelecek haftaki toplantılarında, aşı arzını güvence altına alacak ilave önlemleri ele almaları gerektiğini söyledi.

AB Komisyonu bölge içindeki seyahatlerde kullanılacak aşı sertifikasının yaza kadar hayata geçirilmesi için yasal bir düzenleme sundu. Aşı sertifikasında hangi aşıların geçerli olacağına AB üyelerinin kendileri karar verebilecek.

Avrupa Birliği’nin, belli mallarının arzına yönelik sıkıntılar oluşması durumunda acil önlemlerin uygulanmasını öngören 122. Maddesi’nin devreye sokulup sokulmayacağının sorulması üzerine Von der Leyen, “Tüm opsiyonlar masada. Yüzyılın krizini yaşıyoruz. Tüm Avrupalıları en kısa zamanda aşılamamız gerekiyor, bu nedenle hiçbir ihtimali göz ardı etmiyorum” dedi.

Von der Leyen, “Aşı üretimi ve teslimatı önceliğe sahip olmalı ve bu konuyu devlet ve hükümet başkanlarıyla da görüşmek istiyorum” dedi ve bölgeden aşı ihracatının kısıtlanmasının değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.