Advertisement

Yetkililer, Avrupa ekonomisini desteklemek için hazırlanan 750 milyar euro büyüklüğündeki yoğun teşvik paketine ilişkin müzakerelerin kilitlenmesine yol açan dört Avrupa Birliği (AB) ülkesinin uzlaşma için engel oluşturan kilit konuda anlaşmaya varmaya hazır olduğunu kaydetti.

Gece boyu süren müzakerelerin ardından, Hollanda, Avusturya, Danimarka ve İsveç, görüşmelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen yetkililere göre, paketin 390 milyar euroluk (450 milyar dolar) kısmının hibe olarak ayrılması ve kalanının düşük faizli kredi olarak verilmesine razı oldu.

Bu ilerleme piyasaları destekledi. Euro Ocak 2019'dan bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, İtalya ve Almanya tahvilleri arasındaki faiz farkı Mart ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi.

27 AB ülkesi lideri saat 16:00'da tekrar bir araya gelecek ve fonun genel büyüklüğü ve harcamaların kontrolüne yönelik mekanizmalar gibi konularda anlaşma sağlamaya çalışacak. Bir Fransız yetkili, kendi delegasyonunun tam bir anlaşmaya varılmasını beklediğini söyledi.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, zorlu müzakerelerin sonuna gelindiğini söyledi ve "Bugünkü sonuçtan çok mutlu olabiliriz. Görüşmeler öğleden sonra devam edecek" şeklinde konuştu.

Yatırımcıların son haftalarda bir dizi kararlı açıklamaların ardından anlaşma beklentisini satın almaları ile birlikte, liderler finans piyasaları Pazartesi günü açılmadan önce görüş farklılıklarını gidermeleri yönünde yoğun baskı altındalar. Ancak liderler, zengin Kuzey ile pandemiden en fazla etkilenen güney ülkeleri arasındaki bilinen fay hatlarını giderme konusunda güçlük çekmeleri ile birlikte, görüşmelerin başladığı Cuma günkü görüşleri etrafında dönüp duruyorlar.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, "Bugün bazen durum pek iyi görünmedi, ancak hepsini bir araya getirdiğimizde, ilerleme olduğunu düşünüyorum" dedi.

Rutte, "Kredilerden sübvansiyonlar geçiş için istekliyiz, ancak reformlar yapılırsa ve bu reformla güçlendirilirse," dedi ve "Şimdi bu konuda çok iyi bir metin var ve izlenimim bu metne destek için görüşbirliği olduğu" şeklinde görüş bildirdi.