Advertisement

ABD'de endeksler seansa pozitif seyirle başlamasının ardından, kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,93 azalışla 25.347,77 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,84 kayıpla 2.802,39 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,39 değer kaybıyla 2.802,39 puan seviyelerinde seyretti.

Ticaret tansiyonunun yüksek olduğu atmosferde yatırımcı iştahı zayıf kaldı. 

ABD Başkanı Donald Trump, Japonya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ABD'nin Çin ile ticaret anlaşması yapmaya hazır olmadığını söyledi. Trump,, "Çinliler muhtemelen, masaya koydukları taslak üzerinde, tekrar müzakere etmeden önce, anlaşmaya varmayı diliyorlardı," dedi ve "Bir anlaşmaya varmak istiyorlar. Biz ise anlaşmaya hazır değiliz" şeklinde konuştu.

Çin Devlet Ajansı Xinhua'da yer alan bir görüşte ise ABD’nin ekonomik taleplerinin Çin'in 'temel çıkarlarına' aykırı oduğu ve ekonomik yapıya yönelik konuların müzakereye açık olmadığı yönünde bir haber paylaşıldı. 

Makro veri ajandasında ABD'de Tüketici Güveni Mayıs ayında önceki seviyesi olan 129.2'den 134.1 seviyesine yükseldi. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verinin 130.0 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyordu.