Advertisement

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,24 artışla 28.703,38 puan, S&P 500 endeksi yüzde 0,35 kazançla 3.246,28 puan ve Nasdaq endeksi yüzde 0,56 değer kazancıyla 9.071,47 puan seviyelerinde seyretti.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin ABD tarafından öldürülmesinin ardında gelişen jeopolitik riskler piyasa tarafından izlenmeye devam ediliyor.

ABD-İran geriliminin hızlı bir şekilde tırmanmasına ek olarak Irak'tan gelen açıklamalar da riskleri artıran etkenlerden biri oldu. Irak'ın, yabancı kuvvetlerin ülkeden çıkarılması için yasal adımları ve prosedürleri hazırlama aşamasında olduğu belirtilirken, ABD Savunma Bakanı Mark Esper: Irak'tan çekilme ile ilgili herhangi bir karar söz konusu değil. Mektubun ne olduğunu bilmiyoruz, mektubu araştırıyoruz ancak çekilme ile ilgili bir karar veya planımız da yok” dedi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çinli ticaret heyeti 15 Ocak’ta birinci aşama ticaret anlaşmasını imzalamak üzere Washington’a heyet göndermeyi planlıyor.

Konunun gizliliğinden dolayı isimlerinin saklı kalmasını tercih eden kaynaklar, heyetin, 13-15 Ocak tarihlerinde Washington’da olacağını belirttiler.