Advertisement

ABD Çalışma Bakanlığı'nın verilerine göre işsizlik haklarından yararlanma başvuruların sayısı 25 Temmuz'da sona eren haftada 12 bin artarak 1.434 milyon oldu. Beklenti 1 milyon 445 bin idi. İşsizlik maaşı başvurularının art arda iki hafta artış kaydetmesi ekonomik toparlanmanın giderek daha fazla risk altında olduğunu gösteriyor.

ABD'de işsizlik maaşına başvuranların sayısı geçen hafta Mart ayından beri ilk kez yükselmişti. Önceki haftanın verisi 1 milyon 416 binden 1 milyon 422 bine yukarı revize edildi.

Daha az volatil bir gösterge olan dört haftalık başvuruların hareketli ortalaması 1 milyon 368 bin olarak gerçekleşti. Bir hafta gecikmeli olarak gelen süregelen işsizlik başvuruları 18 Temmuz haftasında 867 bin artarak 17.018 milyon oldu. Bu, Mayıs başından bu yana süregelen başvurularda kaydedilen en yüksek artışı işaret ediyor.

Pandemi başlamasından bu yana neredeyse beş ay geçmiş olmasına karşın istihdam kayıpları azalma sinyali vermiyor. Koronavirüs enfeksiyon rakamları inatçı bir şekilde kalıcı ve bir aşı bulunmaması öngörülebilir bir gelecekte normale dönüş olmasını engelliyor.

Ayrıca Perşembe günü yayınlanan verilere göre ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış olarak yüzde 32 ile rekor daralma kaydetti.