Advertisement

ABD Hazine tahvillerinde getiri eğrisinin kilit önemdeki kısmı 2007 yılından bu yana en ters haline döndü. Ticaret anlaşmazlığına ilişkin artan kaygı Fed'in yıl sonuna kadar faiz indirimine gitmesi beklentilerini gölgede bırakıyor.

ABD'de 3 ay vadeli hazine bonoları ile 10 yıllık tahviller arasındaki faiz farkı Çarşamba günü -ilk kez küresel finans krizinde görülen- Mart seviyesini aşarak eksi 12.3 baz puana ulaştı. Getiri eğrisinin diğer kısımlarının çoğunda da spreadler daraldı.

Tarihi verilere bakılacak olursa getiri eğrisinin tersine dönmesi, resesyonun eli kulağında olduğunun sinyalini veriyor.

ABD tahvilleri güvenli varlık talebiyle Çarşamba günkü işlemlerde yükselmeyi sürdürdü. 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.24 ile Eylül 2017'den beri en düşük seviyesine geriledi. Wall Street'teki satışı takip eden Asya hisselerindeki kayıplar, ABD tahvillerindeki yükselişte etkili oldu.

Küresel tahvil faizleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD – Çin arasında olası bir ticaret anlaşmasına dair görünümü daha da bozan yorumlarının ardından düşüşünü sürdürdü. Ayrıca Avrupa'da artan gerginlik de riskli varlıklara yönelik iştahı azaltıyor.

Seaport Global Holdings LLC tahvil işlemleri ve strateji birimi idari direktörü Tom di Galoma, “İnsanlar tahvil faizi bulmak için mücadele ediyor. Ticaret savaşının kaybolmasını da beklemiyorum. Getiri eğrisinin tersine dönmesi dikkate alınırsa, ABD resesyonundan büyük bir ihtimalle yaklaşık bir buçuk yıl uzaktayız.” dedi.

Henüz tersine dönmemiş olan 2 ve 10 yıllıklar arasındaki faiz farkı 12.5 baz puana kadar daraldı. Söz konusu spread ay başında 25 bp seviyesindeydi.