Advertisement

ABD'de üretici fiyatları endeksi (ÜFE) Eylül ayında, artan gıda ve otel hizmetleri maliyetlerinin etkisi ile beklenenden hızlı yükseldi. Bu durum, pandemi dolayısıyla alınan karantina önlemlerinin talebi çökertmesinin ardından, fiyatlama gücünde devam eden ılımlı toparlanmayı işaret ediyor.

Üretici fiyatları endeksi Eylül ayında, bir önceki aya göre yüzde 0.4 arttı. Bu veri Ağustos ayında yüzde 0.3 artış göstermişti. Üretici fiyatları yıllık bazda yüzde 0.4 arttı ve Mart ayından bu yana ilk kez artı bölgede çıktı. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre bu verilerin hem aylık hem da yıllık bazda yüzde 0.2 artması bekleniyordu.

Volatil gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek ÜFE, Eylül'de üst üste ikinci ayda da yüzde 0.4 arttı ve geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1.2'lik bir artış gerçekleştirdi.

Bu veriler, üreticilerin, ekonominin koronavirüs karantina tedbirlerinden toparlanması ile birlikte, fiyatları artırmada bir miktar başarılı olduğunu gösteriyor. Öte yandan, Salı günü açıklanan ve tüketici fiyatlarında ılımlı artış olduğunu işaret eden veri ile birlikte, enflasyonun Fed'in yüzde 2 hedefine yükselmesi biraz zaman alacak gibi görünüyor.