Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

ABD hisse senetleri, bugün açıklanan bir dizi verinin ABD ekonomisindeki hasarın geçen ay beklenenden daha az şiddetli olduğunu göstermesinin ardından değer kazandı.

Gösterge Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, 2.1 milyon Amerikalı daha 23 Mayıs ile biten haftada işsizlik maaşı için başvuruda bulunurken, süregelen işsizlik maaşı ödemelerinin koronavirüs pandemisi sırasında ilk kez azaldığını gösteren verinin ardından yükselişini dördüncü güne taşıdı. Dayanıklı tüketim malları siparişleri ve kişisel tüketim verilerini beklentilerin üzerinde çıkması, ekonomik hasarda en kötünün geride kalmış olabileceğine ilişkin işaretleri güçlendirdi.

Teknoloji hisseleri, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya platformlarına kapatma tehdidinin ardından Twitter ve Facebook hisselerinin düşmesinin etkisi ile diğerlerine göre daha düşük bir performans gösterdi. ABD ile Çin arasındaki ilişkiler, Çin'in Hong Kong'a yönelik ulusal güvenlik yasasını onaylamasının ardından daha da gerildi.

Buckingham Wealth Partners baş yatırım yetkilisi Jared Kizer, "Hisse senedi piyasası, toparlanmanın mümkün olabildiğince hızlı olabileceğine inanıyor. Piyasa çok hızlı ve enerjik bir toparlanmayı fiyatlıyor görünüyor" dedi.

Hisse senetleri küresel bazda, yeni teşvik tedbirleri ve kısıtlamaların kaldırılması ile birlikte ekonomilerin toparlanma işaretleri göstermeleri sonucu Mart ayının başından bu yana en yüksek seviyelerine tırmandı. ABD'de koronavirüsten dolayı ölüm sayısı 100,000 seviyesini geçerken, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Amerikan ekonomisinde en kötünün geride kalmış olabileceğini belirtti.

S&P 500 Endeksi 9.99 puan ya da yüzde 0.33 yükselerek 3,046.12 puana yükselirken, Dow Jones Endeksi 63.17 puan ya da yüzde 0.25 ve Nasdaq Endeksi 33.16 puan ya da yüzde 0.35 yükselişle 9,445.52 puana ulaştı.