Advertisement

Finans piyasalarındaki spazm Çarşamba günü de devam ediyor. ABD hisse senetleri, koronavirüs salgınının ekonomik etkilerinin, hükümetler ve merkez bankalarının yoğun teşvik ve tedbirlerine ağır basması ile birlikte Salı günkü rallisini tersine çevirdi.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, Trump yönetiminin 1 trilyon dolara kadar harcama planlaması ve Fed'in finans piyasalarına istikrar kazandırmak için kriz dönemi programlarının tozunu alması ile birlikte yaklaşık yüzde 5 düştü ve rekor seviyeden yüzde 29 düşmesine neden olan kayıplarına geri döndü.

Hükümetler, Trump yönetiminin büyük bir teşvik paketine yönelmesi, ancak virüsün tüm dünyada işletmeleri kapanmak zorunda bırakacak denli hızlı yayılmaya devam etmesi ile birlikte, pandeminin ekonomik etkilerini giderebilmek için yaklaşık 1.14 trilyon dolarlık mali desteği uygulamaya koydu ya da koyacağını taahhüt etti.

Janus Henderson Investors çoklu varlık müdürü Paul O'Connor, "Risk iştahında sürdürülebilir bir toparlanma için kayıp olan temel unsur, küresel Kovid-19 salgınının yayılma hızındaki artışın zirve yaptığına ilişkin bazı işaretler," dedi ve "Açık bir şekilde, henüz bu noktada değiliz" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi New York saati ile 09:46'da yüzde 5.5 aşağıda seyrediyordu.