Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ABD'li 12 büyük hava yolu şirketinin koronavirüs krizi esnasında ücret ödemelerini karşılamak için aldıkları federal yardımların bir kısmını geri ödemesini istiyor.

Ücret ödemeleri için 100 milyon dolardan fazla destek almaya hazırlanan hava yolu şirketlerine, konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara göre, aldıkları yardımın yüzde 30'unu düşük faizli kredilerle beş yıl içerisinde geri ödemeleri gereken yardım paketleri sunuluyor.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, 27 Mart'ta yasalaşan 2 trilyon dolarlık virüs yardımından ödenek almak için acele lobi çalışmasının ardından, Cuma günü itibarıyla hava yolu şirketlerine aramalar yapmaya başladı.

Sorunlu şirketlere teklif göndermeye başlayan bakanlık tarafından Cuma günü yapılan açıklamaya göre ücret desteği için hükümetten 100 milyon doların altında yardım alan hava yolu şirketlerinin geri ödeme yapması gerekmeyecek.

Mnuchin, açıklamasında "Bu kararlılık ülke çapında çalışanlara ve işletmelere ciddi destek sağlarken vergi mükelleflerinin zararını da uygun bir şekilde telafi edecek." dedi.