Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump’ın, başkanlık seçimlerinin olduğu yıl ikinci dönem başkanlığı için sürdüreceği kampanya ve azil soruşturmasının ekonomik baskıyı potansiyel olarak hafifletmesiyle ABD’li çiftçilerin Çin’e satışlar konusunda ticaret savaşı öncesi seviyeye dönebileceği belirtildi.

Bloomberg’de yer alan haberde 11 Ekim’de duyurulan ticaret anlaşmasının ilk fazı gereğince Çin tarafından ABD’den ithal edileceği bildirilen 40-50 milyar dolar değerinde yıllık tarım ürünü ithalatının neredeyse kesin olarak Başkanlık seçimlerine kadar beklemek zorunda kalacağı  hatta Çin’in alımlarının ek koşullarla gerçekleşeceği bildirildi.

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Çin ABD ile kısmi ticaret anlaşması imzalanması halinde yıllık en az 20 milyar dolarlık tarım ürünü almayı amaçlıyor ve alımları müzakelerin gidişatına göre artırmayı planlıyor. Bu Çin’in ABD’den ithal ettiği tarım ürünlerini Trump’ın kısasa kısas tarifelerine başlamadan önceki 2017 seviyelerine döndürebilir.

Kaynaklar, potansiyel nihai anlaşmanın ikinci fazında alımların 40-50 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini, fakat bu durumun Trump’ın tarifeleri kaldırmasına bağlı olacağını bildirdiler.

Trump şimdiden Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile gelecek ay Şili’de imzalanabilecek birinci aşama anlaşmaya yönelik beklentileri artırdı. Çinli yetkililer ise, müzakerelerin devam ettiğini bildirdi. Çin’in birinci sene gerçekleşecek alımlarına dair işaretler anlaşmanın şekline dair daha net bir tablo ortaya koyacak.