Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

ABD tahvil getirilerindeki düşüş devam ederken, dolar yeni işlem günüde gelişmiş ülke para birimlerinin büyük bölümü karşısında düşüşte.

ABD’nin 10 yıllık tahvil getirisi Kasımdan bu yana ilk kez 50 günlük hareketli ortalamasının altına indi. Bloomberg Dolar Endeksi iki ayın en düşük seviyelerine yakın.

Westpac Banking Corp. Döviz Stratejisi Direktörü Richard Franulovic’e göre dolar, ABD tahvil getirilerinin 'tepe yapmasının' ve Avrupa’nın Kovid-19’a karşı aşılamadaki problemlerini aşmasının ardından cazibesini kaybetti.

Hisse senedi piyasalarında ise hafta başından bu yana kaydedilen düşüşün yerini toparlanma çabasına bıraktığı izlendi. ABD’de S&P 500 endeksi iki gün üst üste düştükten sonra, Çarşamba gününü hammadde, enerji ve finans hisseleri öncülüğünde yüzde 0,93 artıda kapattı. Küçük ölçekli şirket hisselerinin işlem gördüğü Russell 2000 endeksi yüzde 2’nin üzerinde yükseldi ve diğer endeksleri geride bıraktı. Asya Borsaları yüzde 2’nin üzerinde yükselen Nikkei öncülüğünde değer kazandı.

Tahvil alımlarının azaltacağı yönündeki ilk sinyal Kanada'dan geldi

Kanada Merkez Bankası Çarşamba günü gerçekleştirdiği toplantıda, politika faizini yüzde 0,25’te tutarken, tahvil alımlarının tutarını dörtte bir oranında azaltarak $2,4 milyona düşüreceğini açıkladı.

Böylece, Kanada Merkez Bankası, büyük ekonomiler içinde tahvil alımlarını azaltma konusunda ilk sinyali veren merkez bankası oldu. Açıklamanın ardından Kanada doları ocaktan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Monex Canada Kıdemli Döviz Analisti Simon Harvey, “Bu, Kanada Merkez Bankası’ndan oldukça şahin bir mesaj. Koronavirüs vakalarındaki son dalganın dinmesiyle birlikte ekonomik toparlanmanın sağlam olacağı konusunda kendilerinden emin gözüküyorlar” dedi.