Advertisement

ABD ve Çin'in ticaret anlaşmasının birinci safhasına yönelik ilerleme olduğu konusunda yeni işaretler geliyor.

ABD ve Çin Pazartesi günü, ABD Başkanı Donald Trump ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping arasında bu ayın ilerleyen dönemlerinde gerçekleştirilmesi planlanan toplantıda imzalanması beklenen ticaret anlaşmasına yönelik daha da ilerleme olduğunu işaret etti.

Konu hakkında bilgiye sahip kaynaklar, Çin'in, Xi eğer ABD'ye birinci safha ticaret anlaşmasını imzalamak için giderse, bunun bir ülke ziyaretinin bir parçası olacağını umduğunu, ancak böyle olmasa bile ABD'ye gitmeye açık olduğunu söyledi. Çin Başbakanı Li Keqiang Pazartesi günü, bölgesel bir zirveye katılmak için bulunduğu Bangkog'da aralarında Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve Ticaret Bakanı Wilbur Ross ile bir araya geldi.

Ross, Li ile bir araya gelmeden önce, sabah katıldığı bir iş forumunda, ABD'nin Çin ile ticaret anlaşmasının birinci safhası konusunda oldukça yakın olduğunu söyledi. Trump daha önce basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ticaret anlaşmasının, eğer tamamlanırsa, ABD'de bir yerde imzalanabileceğini söyledi. Müzakerelerin gizli olmasından dolayı ismini vermeyen Çinli bir yetkili ise henüz son kararın verilmediğini kaydetti.

Ross, Pazar günü Bloomberg'e verdiği mülakatta, ABD'nin Çin ile bu ay ilave safhalar üzerinde çalışmadan önce ilk safha anlaşma konusunda iyimser olduğunu kaydetmişti. ABD Ticaret Bakanı ayrıca, ABD'li şirketlere Çinli Huawei Technologies Co.'ya parça satışı konusunda çok kısa bir süre içinde lisans verileceğini belirtmişti.