Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini, beklenenden daha iyi çıkan ABD şirket karlarından ziyade ABD ile Çin arasında tekrar artan gerginliğe ve küresel ekonomideki yavaşlama işaretlerine çevirmeleri ile birlikte iki haftanın en düşük seviyesinden yükseldi.

Çin, ABD Kongresi'nin Hong Kong'un özel ticaret statüsünü korumak için Pekin'den yeterince özerk olup olmadığını belirleyecek yıllık bir gözden geçirme yapılmasını öngören yasayı onaylaması durumunda misillemede bulunacağını kaydetti. Çin ayrıca daha fazla ABD tarım ürünü satın almak için ABD'nin tarife artışlarından geri adım atmasını istedi.

Öte yandan, Uluslararası Para Fonu (IMF), ticaret anlaşmazlıklarının büyümeyi olumsuz etkilemesi ile birlikte büyük ekonomilerin geniş tabanlı yavaşlamasına dikkat çekerek, üst üste beşinci defa küresel büyüme tahminini aşağı yönde revize etti.

Spot altın yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,485.04 dolara kadar çıktıktan sonra Singapur saati ile 12:01'de 1,483.59 dolara geldi.

Metal Salı günü yüzde 0.8 kaybederek 1,481.01 dolara indi ve 1 Ekim'den bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Salı günü yüzde 0.1 düştükten sonra yatay seyretti.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Çin ve ABD'den gelecek ekonomik veriler ve bunlara ek olarak, risk varlıkları ve altın fiyatlarına iki yönlü risk oluşturabilecek güncelleme bekleyen jeopolitik sorunlardan dolayı oldukça önemli bir haftadayız," dedi ve "Çin'in Hong Kong yasasının geçmesi durumunda ABD'ye misilleme tehdidi büyük ölçüde bir kenara itildi" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 artarak ons başına 17.4429 dolara çıkarken, platin fazla değişmeyerek ons başına 884.97 dolarda kaldı ve palladyum Salı günü tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 1,738.94 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Asya hisse senetleri, yatırımcıların dikkatlerini ABD-Çin gerilimin ve risk iştahına çevirmeleri ile birlikte erken saatlerdeki kazançlarının bir kısmını geri verdi.

*Şirket karları cephesinde, JPMorgan Chase & Co.'nun üçüncü çeyrek finansalları tahminlerden daha iyi gelirken, Johnson & Johnson bu yıl için satış ve kar tahminlerini yükseltti.

*İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) yetkilileri bir son dakika Brexit anlaşmasına daha da yaklaştılar, ancak Başbakan Boris Johnson'ın Kuzey İrlandalı ortakları bu anlaşmayı bozabilir.

*Güney Kore Merkez Bankası, büyümedeki yavaşlamaya önlem olarak bu yıl ikinci defa faiz indirimine gitti ve tüm dünyadaki merkez bankalarının gevşeme serisine katıldı.

*Hong Kong'da yasama oturumu, lider Carrie Lam'ın yıllık politika konuşmasına başlamasının hemen ardından, muhalif üyelerin aralıksız siyasi slogan atmalarından dolayı ertelendi.

*London Bullion Market Association'ın konferansına katılan temsilcilere göre, altın kazançlarını gelecek yıl 1,600 dolarlara genişletecek.

*ABD'de Çarşamba günü perakende satışlar ve Çin'de Cuma günü 3. çeyrek GSYH, Eylül ayı sanayi üretimi ve perakende satışlar verilerini açıklanacak.