Advertisement

Altın, yatırımcıların koronavirüs salgınına karşı bir mali teşvik paketi çıkarılacağına dair beklentilerden ziyade aşı haberlerine ağırlık vermesiyle birlikte düştü.

ABD’de daha fazla eyalet artan vakalarla mücadele edebilmek için kısıtlamalar getirirken piyasa aktörleri daha fazla mali yardım gelmesini bekliyorlar.

Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi ve Senato Azınlık Lideri Chuck Schumer salı günü Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell’a teşvik paketi görüşmelerini yeniden başlatmayı teklif ederken McConnell güdümlü bir paket konusundaki ısrarını sürdürüyor.

Oanda Corp. Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, “Karantina önlemleri ABD’nin her köşesinde artarken ve Senato’nun yeni bir mali teşvik paketi çıkaracağına dair hiçbir işaret yokken altın fiyatları zor da olsa yükselecektir.” dedi.

Ons altın geçen hafta aşı haberlerinin çıkmasından bu yana 1,900 doların altında seyrediyor.

Spot altın salı günü yüzde 0.5 düşüş yaşadıktan sonra Singapur saatiyle 11:52’de yüzde 0.2 daha değer kaybederek ons başına 1,877.65 dolar seviyesinden işlem gördü.

Gümüş yüzde 0.3 değer kaybederken, Bloomberg Dolar Spot Endeksi salı günü Nisan 2018’den bu yana en düşük seviyede kapattıktan sonra yatay seyretti.