Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, koronavirüs vakaları küresel çapta artarken yatırımcıların aşı haberlerine ağırlık vermesiyle birlikte yatay bir seyir izledi.

Altın fiyatları aşıya dair pozitif haberlerle pazartesi günü düşerken bazı bankalar altın için piyasa görünümünün hala yukarı yönlü olduğunu düşünüyor.

Artan koronavirüs vakalarına dair endişeler de güvenli liman alımlarının artmasına yol açarken New York’ta yeni koronavirüs dalgasıyla mücadele etmek için önlemler yürürlüğe kondu.

Avrupa’da salgın hızlı bir şekilde yükselirken İngiltere bölgede 50 bin can kaybını geçen ilk ülke oldu.

“Altının hikayesi daha bitmedi.” diyen RBC Capital Markets Stratejisti Christopher Louney, “Aşı diğer ülkelere gönderilse bile hala dağıtım ve saklama sorunları ortaya çıkacaktır. Bundan dolayı sağlık krizi aşı gelir gelmez hemen çözülmeyecektir.” diye ekledi.

Altın fiyatları, çarşamba günü yüzde 0.6 değer kaybettikten sonra Singapur saatiyle 11:42’de yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,870.25 dolar seviyesine geldi.

Altın fiyatları pazartesi günü yüzde 5.2 civarında düşmüştü, bu da 1 Ağustos’tan bu yana yaşanan en büyük günlük düşüş oldu.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi çarşamba günü yükseldikten sonra yatay seyretti. Gümüş fiyatlarında çok az değişiklik olurken platinum yüzde 0.3, paladyum yüzde 1.1 tırmandı.