Advertisement

Altın fiyatları, ABD'de başkan yardımcısı adaylarının canlı yayın münazarasının ardından, yatırımcıların dikkatlerini Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden için umut verici işaretlere ve bunun ABD teşvik paketi için ne anlama geldiğine çevirmeleri ile birlikte yükseldi.

Başkan yardımcısı adayları Kamala Harris ve Mike Pence, ekonomi ve ABD'nin koronavirüse tepkisi dahil çeşitli konularda değerlendirmelerde bulundu. Öte yandan, Çarşamba günü yayınlanan bir dizi eyalet anketi, Biden'ın bazı önemli eyaletlerde Başkan Donald Trump ile arayı açmakta olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, Temsilciler Meclisi Sözcüsü Nancy Pelosi, Trump'ın teşvik paketi görüşmelerini durdurmasının ardından, Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile yaptığı görüşmede, hava yolu şirketlerine destek konusuna açık olduğunu işaret etti.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.5 yükseldikten sonra yüzde 0.3 değer kazanarak, Londra saati ile 07:55'te ons başına 1,893.28 dolara tırmandı. Ancak metal Salı günkü düşüşün ardından haftayı kayıpla geçmeye yöneldi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yatay seyrederek üst üste ikinci haftayı da kazançla geçmeye hazırlanırken, platin yüzde 0.5 düştü ve paladyum yüzde 0.1 yükseldi.

ABD dolarının 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 aşağıdaydı.

Oanda Corp. kıdemli analisti Edward Moya, "Altın şimdilerde istikrar kazanıyor ve daha da yükseliş zaman alabilir. Altının teşvik katalizörüne ihtiyacı var ve teşvik konusunda anlaşmaya varılması seçimlerden önce zor görünüyor," dedi ve "Fed önümüzdeki toplantılarda bazı daha geniş seçeneklere bakabilir, ancak yıl sonuna kadar bir şey yapma ihtimali düşük" değerlendirmesinde bulundu.