Advertisement

Çarşamba günü açıklanan anket verilerine göre, Demokrat Joe Biden Başkan Donald Trump’a karşı önemli eyaletlerde farkı açıyor.

Quinnipac Üniversitesi'nin anketine göre, Biden Trump’a karşı Florida’da 11 puan, Pensilvanya’da 13 puan ve Iowa’da 5 puan önde.

İki New York Times/Siena College anketine göre de Biden Nevada’da 6 puan ve Ohio’da 1 puan önde. Marquette Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin anketine göre ise Biden Wisconsin’de 5 önde gidiyor.

Diğer anketler Trump Cuma günü hastaneye kaldırıldığında başlamışken, New York Times/Siena anketleri Trump hastaneye kaldırıktan sonra gerçekleştirildi. Anketlerin yapıldığı bu eyaletler adayların Electoral College’da 270 oya ulaşabilmeleri için kritik öneme sahip.

Hillary Clinton 2016 yılında oyların çoğunluğuna sahip olsa da Pensilvanya, Michigan, Wisconsin gibi eyaletlerde az farkla kaybettiği için Başkan koltuğuna oturma şansını da kaybetmişti.

6 eyaletteki seçmenler Biden’ın Başkanlık tartışmasını kazandığını söylüyorlar. Kritik eyaletlerdeki anketler ise koronavirüse yakalandıktan Trump’ın salgını önleme kabiliyetine olan güvenin giderek azaldığını gösteriyor.