Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini politika yapıcıların 10 yılı aşkın süre sonra ilk faiz indirimi kararı almasının beklendiği kritik Fed toplantısına çevirmeleri ile birlikte, exchange traded fonlarına (ETF) girişlerin de desteği ile ons başına 1,400 doların üzerinde iki gündür süren kazancını korudu.

Buna ek olarak, traderlar Şanghay'da Salı günü tekrar başlaması planlanan ABD-Çin ticaret görüşmelerini de dikkatle izliyor. Bu görüşmelerden, her iki tarafın da üç ay önce bulundukları noktadan oldukça uzak olmalarından dolayı anlaşma çıkma ihtimali oldukça düşük.

Spot altın Cuma günü yüzde 0.3 ve Pazartesi günü yüzde 0.6 yükseldikten sonra fazla değişmeyerek Singapur saati ile 08:57'de ons başına 1,425.10 dolarda kaldı.

Gümüş geçen Çarşamba Haziran 2018'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.2 düşüşle ons başına 16.4205 dolara indi.

Platin yüzde 0.4 kayıpla ons başına 877.65 dolara gerilerken, palladyum yüzde 0.2 düşerek ons başına 1,551.46 dolara indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.1 yükselerek 31 Mayıs'tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdikten sonra fazla değişmedi.

Capital Economics Ltd. hazırladığı raporda, "Altın ve gümüş, riskten kaçınma eğiliminin azalması ile birlikte muhtemelen son dönemdeki kazançlarını kademeli bir şekilde geri verecek," dedi ve "Para politikasının gevşetilmesi gelişmiş ekonomilerde gelecek yıl yukarı dönüşün katalizörü olacak ve bu da yatırımcı güvenini destekleyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle:

*Altın destekli ETF'lerdeki altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazartesi günü Nisan 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Gümüş destekli ETF'lerden biri olan WisdomTree’ye ait ETFS Physical Silver ETF'deki toplam varlıkla ise Cuma günü 73.7 milyon ons ile rekor seviyeye yükseldi.

*Bloomberg'in 19-23 Temmuz döneminde ekonomistlere dayandırdığı anketine göre, Fed bu hafta faiz indirimine gidecek, ancak ABD merkez bankası uzun bir gevşeme çevrimine girmiyor. Katılımcıların büyük çoğunluğu 25 baz puanlık bir indirim bekliyor.

*Japonya Merkez Bankası bugünkü politika toplantısında para politikasını değiştirmedi. banka enflasyon tahminlerini ise hafifçe düşürdü.