Advertisement

Altın fiyatları, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bu yıl için küresel büyüme tahminini düşürmesi ve Çin'de meydana gelen virüs olayının piyasalarda risk iştahını azaltması ile birlikte yükselişini üçüncü güne taşıdı

IMF dünya ekonomisinin 2020 yılında, ticaret belirsizlikleri ve Orta Doğu'daki gerilim ortamında, Ekim ayındaki tahminin hafifçe altında da olsa güçleneceği tahmininde bulundu.

Asya hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, riskten kaçınma eğiliminde görülen geniş tabanlı artışın etkisi ile geriledi. Piyasa katılımcıları bu hareketleri, dört kişinin hayatını kaybetmesi ve sağlık çalışanlarına bulaşmasının ardından hastalığın önceden düşünüldüğünden daha kolay bir şekilde insandan insana yayılabileceği endişelerinden dolayı Çin'de ortaya çıkan koronavirisüne bağlıyorlar. Bu virüs akıllara 17 yıl önce ortaya çıkan SARS salgınını hatırlattı.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek Singapur saati ile 12:25'te ons başına 1,567.05 dolara çıktı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Singapur'da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, "Son SARS benzeri salgından kaynaklanan sağlık ve ekonomiye ilişkin endişeler, Asya piyasalarında riskten kaçınma havasını tetikledi ve Çin'de Ay Takvimine Göre Yeni yıl tatilinde seyahatlerin artacak olması endişelerin daha da artmasına yol açıyor," dedi ve "Bu, IMF'nin küresel görünüm için bir dönüm noktasına ilişkin bir işaret vermeyerek diğer bir aşağı yönlü revizyon yapması ile meydana gelen zemine karşı oldu. Bir ölçüye kadar, ABD Başkanı Donald Trump'ın Davos'ta gerçekleitirlen Dünya Ekonomik Forumu'nda yapmayı planladığı konuşma da jeopolitik riskler ve iklim değişikliği gibi konulardan kaynaklanan riskleri ön plana çıkarabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.4 yükselerek ons başına 18.1428 dolara çıkarken, platin yüzde 0.2 değer kazanarak ons başına 1,022.24 dolara ulaştı ve palladyum Pazartesi günü ons başına 2,577.27 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini görmesinin ardından yüzde 1.1 kayıpla ons başına 2,518.10 dolara geriledi.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*IMF Pazartesi günkü raporunda, küresel büyümenin bu yıl 2019'daki seviyesi olan yüzde 2.9'dan yüzde 3.3 hızlanacağı öngörüsünde bulundu. Bu, son üç yılda ilk artışı işaret ediyor, ancak Ekim ayındaki tahmin olan yüzde 3.4'ün hafifçe altında. 2019 yılı tahmini tam altı kez düşürülmüştü.

*Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump, Fransız bir diplomata göre, dijital vergilerde ateşkes konusunda anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya göre, ne Fransa ne de ABD bu yıl ceza niteliğinde tarife artışına gitmeyecek.

*Japonya Merkez Bankası Salı günkü politika toplantısında faizleri değiştirmedi ve ekonomik görünüm konusunda parlak bir tablo çizdi. Bu durum, ilave teşvik ihtimalinin azaldığını işaret ediyor.

*Dünyanın ikinci en büyük altın tüketicisi olan Hindistan'ın altın ithalatı, All India Gem & Jewellery Domestic Council'e göre, tüketicilerin geçen yıl hareketsiz kalmalarının ardından alımlarını artırmaları ile birlikte 2020 yılında üç yılın en düşük seviyesinden yükselebilir.

*ABD'de Senato çoğunluk lideri Mitch McConnell, Temsilciler Meclisi azil yetkililerine Trump aleyhindeki iddialarını ortaya koymaları için iki gün süre verdi. Bu durum, Cumhuriyetçilerin Başkan'ın hızlı bir şekilde aklanabilmesi niyeti ile birlikte dava için zaman çizelgesini hızlandıracak.