Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüsün ekonomik büyümeye etkisine ilişkin endieşelere ve ABD ekonomisinin güçlü seyrini işaret eden ekonomik verilere çevirmesi ve bu gelişmelerin sarı metal için karışık bir tablo çizmesi ile birlikte yatay bir seyir izledi.

Sağlık yetkilileri, Çin'de 563 kişinin hayatına mal olan koronavirüs için tedavi geliştirmek ve testleri iyileştirmek için adeta birbirleriyle yarışırken, Dünya Sağlık Örgütü, bu virüse yönelik aşı için daha uzun bir yol olduğu uyarısında bulundu. Seyahat kısıtlamaları vaka sayısının artmaya devam etmesi ile birlikte sürüyor ve tüketicilerin hastalığı kapmamak için evde oturmayı tercih etmelerinin Çin'de mücevher altın talebini düşüreceği yolunda endişeler var.

Öte yandan, ABD'de özel sektör istihdamı Ocak ayında beklenenden daha fazla arttı ve hizmet sektöründe işletme faaliyeti güçlendi. Diğer taraftan, Senato'da yapılan azil oylamasında ABD Başkanı Donald Trump gücü kötüye kullanma ve Kongre'yi baskı altına alma ithamlarından aklandı. Çin ise bu ayın ilerleyen dönemlerinde 75 milyar dolarlık ABD mallarına uyguladığı gümrük tarifesini düşüreceğini açıkladı.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.2 yükseldikten sonra yüzde 0.1 gerileyerek Singapur saati ile 12:36'da ons başına 1,553.87 dolara indi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi dünkü yüzde 0.2'lik yükselişinin ardından yatay seyretti.

2245958

Kotak Securities analisti Madhavi Mehta, hazırladığı notta, "Piyasanın Çin'de ortaya çıkan virüs salgınına tepki vermesi ile birlikte dalgalı bir seyir izleyebilirz, ancak salgının kontrol altına alındığına ilişkin somut işaretler gelmezse, düşük seviyelerden alım gelebilir," dedi ve "Çin'de ve aynı zamanda fiyatların yüksek seviyelerde seyrettiği ve yıllık bütçede ithalat vergisinin indirileceğine ilişkin bir işaretin olmadığı Hindistan'da tüketici talebine ilişkin endilşeler altın üzerinde baskı oluşturuyor" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 yükselerek ons başına 17.6687 dolara çıkarken, platin yüzde 0.1 değer kazanarak ons başına 985.08 dolara çıktı ve paladyum yüzde 0.5 tırmanarak ons başına 2,445.02 dolara ulaştı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin'de Maliye Bakanlığı, ABD ürünlerine yönelik gümrük tarifleerinin indirilme kararının 14 Şubat'ta Pekim saati ile 13:01'de başlayacağını duyurdu. Bu, ABD'nin Çin ürünlerine tarife indirimlerini uygulamaya başlayacağı tarih ile aynı.

*Küresel merkez bankacılar, koronavirüs salgınının 2009'daki finansal kargaşadan sonra en kötü yılını geçirmesinin ardından istikrar bulması umulan dünya ekonomisi üzerinde etkisini hissettirmesi ile birlikte harekete geçmek için doğru anı bekliyorlar.

*ABD'de Cuma günü Ocak ayı tarım dışı istihdam verisi açıklanacak.