Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günü Jacksone Hole'daki yıllık merkez bankacıları toplantısında yapacağı kilit önemdeki konuşmaya çevirmeleri ve Fed'in Çarşamba günü açıkladığı Temmuz ayı toplantı tutanaklarını değerlendirmeleri ile birlikte kaybını korudu.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) 30-31 Temmuz'daki toplantısının tutanakları, Fed yetkililerinin 10 yılı aşkın süredir gerçekleştirdikleri ilk faiz indiriminin çok düşük enflasyona ve işletme yatırımlarında ABD Başkanı Donald Trump'ın ticaret savaşına ilişkin belirsizlikten kaynaklanabilecek daha derin düşüşlere karşı bir sigorta olarak gördüklerini gösterdi.

Altın destekli exchange traded fonlarına (ETF) girişler, bu fonlardaki varlıkların finans krizinden sonra devam eden çıkışların etkisi ile 2016 yılında taban yapmasından bu yana 1,000 tonu buldu.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.3 düştükten sonra yüzde 0.1 gerileyerek Londra saati ile 07:36'da ons başına 1,501.93 dolara indi. Fiyatlar geçen hafta 1,535.11 dolar ile Nisan 2013'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Çarşamba günkü yüzde 0.1'lik yükselişinin ardından yatay seyretti.

Singapur'da VM Markets idari ortağı Stephen Innes, hazırladığı notta, "Altın Powell'ın yorumlarına 'duyarlı' olacak," dedi ve "Eğer Powell piyasanın güvercin beklentisinin altına inerse, dolar güç kazanır ve altın muhtemelen kısa vadeli bandının alt sınırını test edecektir" dedi.

Bloomberg Intelligence analisti Eily Ong, "Altın bazı yatırımclar için kağıt paralara karşı güvenilir bir alternatif olarak ortaya çıktı ve büyük hedge fonları hem fiziki metalde hem de büyük madencilik şirketlerinde büyük pozisyonlar aldı" değerlendirmesinde bulundu.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.3 düşerken, platin yüzde 0.4 ve palladyum yüzde 0.8 değer kaybetti.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Başkan Trump, "Yegane sorunumuz Jay Powell ve Fed" diyerek, ABD merkez bankasına yönelik aralıksız ataklarını sürdürdü.

*Altın destekli ETF'lerdeki toplam varlıklar, son üç yıldaki girişlerin ve 2019 yılında devam eden artışların ardından, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Çarşamba günü 2,424.9 tona çıkarak 2013'ten beri en yüksek seviyesine ulaştı.

*Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ofisinden bir yetkili, Fransız hükümetinin İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşma yapılmaksızın çıkmasını beklediğini söyledi.

*Almanya'nın 30 yıl vadeli sıfır kuponlu tahvili alıcı bulmakta zorluk çekti. Bu, 16 trilyon dolarlık tahvilin negatif faizli olması ile birlikte, küresel tahvil rallisinin sonuna yaklaşıldığının diğer bir işareti olarak değerlendiriliyor.