Advertisement

Altın fiyatları, ABD tahvil piyasasındaki satış dalgasının bazı önemli merkez bankalarının politika toplantıları öncesi durulmasının ardından 1 ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Yatırımcılar, bazılarının daha agresif bir merkez bankası gevşemesi yolundaki beklentilerini zayıflatması ile birlikte, Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) ve gelecek hafta Fed'in para politikası kararlarını bekliyor. ABD'nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Salı günü 9 baz puan yükseldikten sonra yüzde 1.71 seviyesine geri çekildi.

Spot altın yüzde 0.4 yükselerek Singapur saati ile 10:20'de ons başına 1,491.30 dolara çıktı. Fiyatlar Salı günü 1,484.65 dolar ile 13 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.5 yükselerek ons başına 18.0981 dolara çıkarken, platin yüzde 0.5 ve palladyum yüzde 0.3 değer kazandı.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*ABD Hazine tahvilleri, ABD Hazinesi'nin 38 milyar dolar tutarında 3 yıl vadeli tahvil ihalesi ve yatırım yapılabilir nota sahip özel sektör tahvillerinin ihracının devam etmesi sonrası artan tahvil arzı dolayısıyla baskı altında.

*Citigroup Inc., altın fiyatlarının daha uzun bir süre için yüksek seyredeceği, önümüzdeki bir ya da iki yıllık dönemde muhtemelen ons başına 2,000 doları aşabileceği ve yeni çevrimsel zirveler yapabileceği tahmininde bulundu.

*ABD Başkanı Donald Trump, birçok konuda "güçlü bir şekilde" anlaşmazlığa düştüğünü kaydettiği şahin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı görevden aldı.