Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, yatırımcıların ABD’deki mali teşvik paketine odaklanmasıyla ve zayıflayan dolar ile birlikte son bir haftanın en yüksek seviyesinde seyrediyor.

Temsilciler Sözcüsü Nancy Pelosi ve Senato Demokratlarının Lideri Chuck Schumer, çarşamba günü 908 milyar dolarlık mali teşvik paketine desteklerini açıkladılar.

Böylece ABD varlıkları çarşamba günü yeni bir rekora doğru ilerledi. Hazine tahvilleri bir miktar artarken dolar 2018 Nisan ayından sonraki en düşük seviyesinde.

İngiltere, ABD ile Avrupa Birliğinden önce davranarak koronavirüs aşısını onaylayan ilk batılı ülke oldu.

Altın, aşı gelişmeleriyle birlikte geçtiğimiz ay düşüş yaşamasına rağmen hala bu yılı son on yıldaki en kazançlı yıl olarak kapatmaya hazırlanıyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, risk iştahındaki artışla birlikte altına dayalı Borsa yatırım fonlarından çıkışlar sekizinci gününe ulaştı.

Mali teşvik paketine dair herhangi bir ipucu altın için destek oluşturuyor ve tüm spekülasyonlar fiyatları yukarı çekiyor. 1.850 dolar seviyesinde hala büyük bir bariyer bulunuyor, kısa vadede zorluklar devam etse de bu seviyelerin kırılması ciddi hareketlere neden olabilir. Oanda Corp Kıdemli Piyasa Analisti Craig Erlam

Spot altın, TSİ 08:04’te yüzde 0,26 yükselerek ons başına 1.836,00 dolardan işlem görüyor.

Gümüş yüzde 0,2 değer kaybederken Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 geriledi.