Advertisement

Altın fiyatları, yatırımcıları ABD Başkanı Donald Trump'ın Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in kendisi ile Japonya'da düzenlenecek G-20 toplantısında bir araya gelmemesi durumunda bu ülkenin mallarına gümrük tarifelerini yükselteceği yolundaki son tehdidini değerlendirmeleri ile birlikte sakin seyretti.

Trump Pazartesi günü Beyaz Saray'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, 300 milyar dolarlık Çin ürününe yüzde 25 ya da "yüzde 25'ten çok daha fazla" ek tarife getirebileceğini söyledi. Bu açıklama, Trump'ın Meksika ürünlerine ek vergiyi askıya alması ve buna bağlı olarak küresel hisse senetlerine güçlü alım gelirken altına yönelik güvenli liman alımlarının azalmasının ardından geldi.

Spot altın, Pazartesi günü yüzde 1 düştükten sonra Singapur saati ile 11:37'de ons başına 1,327.80 dolar civarında yatay seyretti.

Spot gümüş Pazartesi günkü yüzde 2'lik kaybın ardından yüzde 0.1 daha geriledi.

Platin fazla değişmezken, palladyum yüzde 0.3 değer kazandı.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.2 yükseldi.

OCBC Bank ekonomisti Howie Lee, altın fiyatlarının kısa vadede, yukarı yönde eğilim göstermekle birlikte, 1,300-1,350 dolar aralığında kalmasını beklediğini söyledi.

Westpac ekonomistleri hazırladıkları haftalık notta, "Ticaret gerilimi şimdi ABD ekonomisi için açık uçlu bir belirsizlik kaynağı ve işletmelerin sonraki gelişmelerin ne olabileceğine ilişkin endişeleri ile birlikte yatırımlar olumsuz etkileniyor. Harekete geçilmemesi durumunda hanehalkı talebi de risk altında" değerlendirmesinde bulundu. banka, Fed'in yıl sonuna kadar, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere iki kez faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Piyasada izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Çin ile ticaret görüşmeleri geçen ay, ABD Başkanı Trump'ın Pekin'i anlaşma taslağındaki maddelere uymamakla itham etmesinin ardından durdu. Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Çin bir anlaşma yapacak, çünkü bir anlaşma yapmak zorunda kalacaklar" dedi.

*Trump, kendisini dinlemediklerini söyleyerek ABD merkez bankası Fed'e yönelik eleştirilerini tekrarladı.

*İngiltere Merkez Bankası politika yapıcısı Michael Saunders, bankanın faiz artırımı için Brexit'e ilişkin belirsizliğin giderilmesini beklemek zorunda olmadığını söyledi