Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD ile Çin arasında artan gerginliğe çevirmeleri ile yükseldi. Palladyum tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra gevşedi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Hong Kong'daki göstericileri destekleyen yasayı onayladı ve bu durum, ABD'nin Çin ile ilişkilerini olumsuz etkileyecek ve muhtemelen ABD Başkanı'nın Pekin ile ticaret savaşını yumuşatmaya yönelik adımlarını daha karmaşık hale getirecek.

Trump'ın onaylaması ile yasalaşan bu düzenlemeye göre, ABD Hong Kong'a sağladığı özel ticaret statüsünü her yıl gözden geçirecek ve insan haklarına aykırı davranan veya kentin özerkliğini zayıflatmaya yönelik adımlar atan yetkililere ise yaptırımlar getirecek.

Spot altın, Çarşamba günü yüzde 0.5 düştükten sonra yüzde 0.2 yükselerek Singapur saati ile 13:07'de ons başına 1,456.72 dolara çıktı.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 0.2 yükselirken, palladyum Çarşamba günü ons başına 1,36.46 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra yüzde 0.4 düştü ve platin yüzde 0.1 geriledi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yedi gün üst üste yükseldikten sonra yatay seyretti.

Morgans Financial Ltd. analistleri, "Jeopolitik alanda devam eden belirsizlikler altını portföy hedge'i olarak desteklemeyi sürdürüyor," dedi ve "Fonları olayların olumlu olmayan sonuçlarına karşı bir hedge yolu olarak altına yöneltmek temkinliliği gösteren bir adım" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasad izlenecek önemli olaylar şöyle;

*Fed'in iş dünyasına dayanarak hazırladığı Bej Kitap'a göre, ABD ekonomisi, istikrarlı tüketici harcamaları ve imalat sektöründen gelen bazı iyi işaretlerle birlikte Kasım ortasına kadarki dönemde "ılımlı" bir şekilde büyüdü.

*Çin yerel yönetimlerden altyapı projeleri için tahvil ihraçlarını hızlandırmalarını istedi. Bu adımla 2020 yılının başında yapılacak yatırımlarla yavaşlayan ekonomiye destek sağlamak amaçlanıyor.

*İngiltere Başbakanı Boris Johnson seçimlerden hiçbir partinin parlamentoda çoğunluğu sağlayamadığı bir sonuç çıkabileceğini kaydetti.

*Altın destekli exchange traded fonları (ETF) üst üste yedinci günde de artarak 12 Kasım'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

*Altın opsiyon piyasasında, metalin bir yılı aşkın bir sürede yaklaşık 3 kat değerlenerek rekor seviyelere yükselmesini öngören 1.75 milyon dolarlık blok işlemler yapıldı.