Advertisement

Altın fiyatları, görünüm konusunda uyarı açıklamalarında bulunan şirket sayısının artmasına, Fed'in 2020 yılında faiz artırımına gideceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesine ve salgının daha da yayıldığına ilişkin işaretlere karşın, koronavirüs krizinden kaynaklanan göz kamaştırıcı rallisinin ardından geri adım attı.

Altın, risk iştahının biraz artması ve buna bağlı olarak ABD endeks vadeli kontratlarının Pazartesi günü hisse senetlerinde görülen sert düşüşün ardından yukarı yönde hareket etmesi ile birlikte 2013 yılından bu yana gördüğü en yüksek seviyesinden gevşedi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) başı yeni virüs vakalarının "derin bir şekilde endişe verici" olduğunu söylerken, hastalığın henüz salgın haline gelmediğini kaydetti. Ancak ABD, Japonya ve Hong Kong'da yetkili kuruluşlar dokuz kişinin hayatını kaybettiği Güney Kore'ye seyahat uyarısı yayımladı.

Ancak altındaki düşüş geçici olabilir. Geleneksel güvenli liman bu yıl, virüse ilişkin endişelerin talebi güçlendirmesi ve ABD'nin 10 yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizinin rekor düşük seviyeler yakınında seyretmesi ile birlikte yüzde 7'nin üzerinde değer kazandı. Küresel şirketler salgının sıkıntılarını hissetmeye devam ediyor; Mastercard Inc. ve United Airlines Holdings Inc. de virüsten dolayı satışlarının ve kârlarının olumsuz etkilenebileceği yolunda uyarıda bulunan şirketler arasına katıldı. Altın destekli Borsa fonlarındaki (ETF) altın varlıkları rekor seviyeye ulaştı.

Sydney'de ABC Bullion küresel genel müdürü Nicholas Frappell, "DSÖ virüsten kaynaklanan hastalığın salgın niteliğinde olmadığını açıkladı," dedi ve "Ancak en azından hisse senedi piyasalarının geçen haftasonuna kadar canlı ve virüs konusunda iyimser olduğu dikkate alındığında, altın piyasasındaki yükselişin biraz ileri gitmiş ve yükselişin biraz uzun sürmüş olabileceğini düşünüyorum. Piyasada hava bu nedenle kar satışına döndü" değerlendirmesinde bulundu.

Spot altın yüzde 1.6 düşerek ons başına 1,633.13 dolara kadar indikten sonra Londra saati ile 06:35'te 1,636.64 dolara geldi. Fiyatlar Pazartesi günü 1,689.31 dolar ile Ocak 2013'ten beri en yüksek seviyesini gördü. Altının 14 günlük RSI'ı dört gündür 70 seviyesinin üzerinde ve bu durum bazı traderlarca fiyatların aşırı alım bölgesinde olduğu ve yakında geri çekilebileceğinin bir işareti olarak görülüyor.

ABD merkez bankası Fed'in küresel büyümenin zarar görmesi durumunda faiz indirimine gidebileceğine ilişkin beklentiler güçleniyor. Clevelend Fed Başkanı Loretta Mester, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, kötüye giden koronavirüs salgınının ABD ekonomisi için bir tehdit haline geldiğini, ancak henüz para politikasında bir değişikliğe gitmeye ihtiyaç bulunmadığını söyledi.

Halen Pazartesi günü, Fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadeli kontratları yatırımcıların, Fed'in 2019'daki üç indirimin ardından bu yıl da 2 tane çeyrek puanlık faiz indirimine gitmesini fiyatladığını gösteriyor. ABD merkez bankasının politika yapıcıları 17-18 Mart'ta bir araya gelecek.

Altın Salı günü değer kaybederken, Çin'den sonra virüsten en fazla etkilenen ülke olan Güney Kore 60 virüs vakası daha duyurdu ve böylelikle virüs bulaşanların sayısı 900'e yaklaştı. Buna ek olarak, Korean Air Lines Co., kabin ekibinden birinin hastalığa yakalandığının teyit edildiğini duyurdu, ancak bu görevlinin seyahat geçmişi ile ilgili detay vermedi.

Diğer değerli metallerden, spot gümüş yüzde 1.3 ve platin yüzde 0.2 düşerken, paladyum yüzde 0.7 değer kazandı.