Advertisement
ALTIN VE EMTİA ABONE OL

Altın, yatırımcıların faiz patikası hakkında ipuçları sunabilecek yeni ABD ekonomik verilerini beklemesiyle yatay seyrediyor.

Kıymetli metal geçtiğimiz hafta yüzde 1,4 yükseldikten sonra küresel ekonominin durumuna ilişkin endişelerin yanı sıra borç tavanı açmazı ve ABD'deki bölgesel bankaların sağlığına ilişkin endişelerle destek bulmaya devam ediyor.

Spot altın ons başına 2.028 dolar civarından işlem görüyor. Ons altın ve bankalararası Dolar/TL kuru yapılarak hesaplamaya göre gram altın ise 1.270 TL civarında.

Öte yandan Darphane altın sertifikasına göre gram altın 1492 TL'ye karşılık gelirken Kapalıçarşı'da ise 1397 TL'den alıcı buluyor.

ABD tüketici enflasyonu verileri Çarşamba günü açıklanacak. Verilerin, Fed'in yılın geri kalanı için para politikası patikasına yönelik seyri daha da belirginleştirmesi bekleniyor.

Altın piyasasında bir yandan da tahvil getirileri izleniyor.

Tahvil getirileri, faiz getirisi olmayan altının çekiciliğini azaltan üç günlük yükselişin ardından ardından Salı günü düştü.

Altın geçtiğimiz hafta Fed’in sıkılaşma döngüsünün sonuna geldiği ve yıl sonuna doğru faiz indirimine gidebileceği beklentileriyle rekor seviyelere yaklaşmış gram altında ise 1291 TL ile rekor kırılmıştı.

Ancak sonrasında ABD’de gelen güçlü istihdam verilerinin bu görüşü zayıflatması sonrası değerli metal kazançlarının bir kısmını geri verse de rekor seviyeler yakın seyrini sürdürdü.