Advertisement
SEKTÖR HABERLERİ ABONE OL

HANDE BERKTAN

ABD’li e-ticaret şirketi Amazon, Hindistan'da son 10 yılda market teslimatından ödemelere kadar milyarlarca dolar yatırım yapmış ancak burada ABD pazarında sahip olduğu türden bir hakimiyet elde edememişti. Ancak şirket, Amazon Pay kullanan restoranlarda sınırlı bir fatura ödemesi uygulaması başlatarak Hindistan pazarına yeniden geri döndü.

Kullanıcılar, kredi, banka kartları, Amazon Pay Later kullanarak ödeme yapmak için Amazon uygulamasında Amazon Pay ve ardından Dining seçeneğinden ödemeyi gerçekleştirebilecek. Şu anda Amazon Hindistan, listelenen restoranların neredeyse tamamında fatura ödemelerinde indirim sunuyor.

Yemek dağıtım şirketlerinden Zomato ve Swiggy, daha fazla müşteri çekmeye çalışırken restoran içi ödemeler ve indirimler sunuyorlar. Bu ayın başlarında Zomato, daha hızlı ödeme ve fatura ödemesi için Hintli ICICI bankasıyla ortaklaşa kendi UPI hizmetini başlattı.

Konaklama sektöründe bir konsorsiyum olan Hindistan Ulusal Restoranlar Derneği, geçen yıl üyelerine yaptığı bir tavsiyede gıda dağıtım şirketlerinin yemek ödeme ürünlerine karşı uyarıda bulunmuştu.