Advertisement

Büyük finansal kuruluşların ekonomistleri Avrupa Merkez Bankası’nın rekor enflasyon seviyeleri karşısında daha agresif bir duruş sergileyerek yıl bitmeden yarım puanlık artış yapma ihtimaline daha sıcak yaklaşıyor.

ING Group’tan Carsten Brzeski, daha hızlı bir fiyat artışının etkisinin AMB’yi yeterince korkutarak Eylül ayında 50 baz puanlık bir artışa yöneltebileceğini söyledi.

Hafta başında da Deutsche Bank Ekonomisti Mark Wall, “AMB 50 baz puanlık faiz artışlarını bir ya da daha çok kez yapabilir” demişti.

Ekonomistlerin beklediği gibi en son 2008 yılında yapılan 50 baz puanlık bir artış faizleri 0 seviyesine getirerek 8 yıllık negatif faiz dönemini sona erdirmiş olacak.

Enflasyon hedef seviyenin üç katına çıktı

Enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin üç katına çıkmasıyla, Ukrayna savaşının ekonomik büyümeyi tehdit etmesine rağmen harekete geçilmesi yönünde baskılar büyümeye devam ediyor. Fed yetkilileri hızla artan fiyatları dizginlemek için benzer büyüklükte artışları bir ya da daha fazla kez yapmayı değerlendiriyorlar.

AMB Başkanı Christine Lagarde geçtiğimiz hafta faiz oranlarının kademeli olarak uyarlanacağını açıklarken piyasalar bunu Eylül, Aralık, Ocak ve Mart ayında 25 baz puanlık artışlar olarak yorumladı.

ING’nin ana senaryosu son çeyrekte ve önümüzdeki yılın başında 25 baz puanlık artışken banka daha erken ve agresif normalleşme riski gördüğüne vurgu yapıyor.

Deutsche Bank Eylül ayından Aralık 2023’e dek 250 baz puanlık artış öngörürken Morgan Stanley de önceki artış tahminlerini yükseltti.