Advertisement

Doğuş Otomotiv Servis ve Ticaret A.Ş. (DOAS) 2020'nin ilk üç aylık dönemine ilişkin finansallarını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Salı günü yapılan açıklamaya göre satış geliri ilk çeyrekte yıllık yüzde 76 artarak 3.18 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Şirket aynı dönemde 124.1 milyon TL net kar kaydetti. Bir önceki yılın aynı döneminde 69.5 milyon TL zarar etmişti.

"Güçlü faaliyet karlılığının hissede olumlu bir etki yaratmasını bekliyoruz"

Yapı Kredi Yatırım'ın notunda kar rakamına ilişkin operasyonel karlılıktaki iyileşme, finansal giderlerdeki azalma ve TUVTÜRK’ün artan katkısı işaret edildi.

Kurumun notunda "Özellikle güçlü gerçekleşen faaliyet karlılığının hisse üzerinde olumlu bir etki yaratmasını bekliyoruz. Ayrıca otomotiv piyasasının pandemi sürecinde görece güçlü kalması sonrasında şirket yönetimi toplam piyasa büyüklüğü için 620-630 bin, kendi satış hacimleri için ise 70-80 bin olan 2020 hedeflerini değiştirmedi." dendi.

Garanti BBVA'dan güçlü "operasyonel karlılık" vurgusu

Garanti BBVA Yatırım'ın DOAS değerlendirmesinde beklentilerin üstünde gerçekleşen operasyonel karlılık ve düşük baz etkisiyle FVAÖK büyümesindeki yıllık yüzde 138 artış vurgulandı. Ayrıca iştiraklerden gelen 52 milyon TL’lik gelirin net kara olumlu etkisinin altı çizildi.

2020 yılı korona virüsün etkilerinin görülmeye başlandığı Mart ayının ortalarına kadar çok güçlü seyreden operasyonel karlılığın bu dönemde hem ertelenmiş talep hem de düşük faiz oranları ve cazip kampanya alternatiflerinden olumlu etkilendiği belirtildi.

Türkiye'de ilk çeyrek otomotiv satışları yıllık yüzde 41 artarak 130 bin adetlik bir pazara işaret ederken Doğuş Otomotiv'in satışlarının aynı dönemde yıllık yüzde 89 artarak 21 bin 411 adet olduğunu ifade edildi.

Şirketin ilk çeyrekte kısa vadeli borçlarını yeniden yapılandırmaya giderek faiz oranını yüzde 25 seviyesinden yüzde 16.3 seviyesine indirmesinin faiz gideri üzerindeki olumlu etkisine dikkat çekildi.

İş Yatırım hedef fiyatı yükseltti, "al" tavsiyesini korudu

İş Yatırım'ın raporunda net kar rakamındaki güçlü artışla ilgili olarak artan satış hacmi ve düşük baz yılı nedeniyle kuvvetli gelir büyümesi, sıkı gider kontrolü sonucu FAVÖK marjında iyileşme, TUVTURK ve VDTF katkılarıyla iştirak gelirlerinde artış ve düşen faiz ve kur farkı giderleri sonucu finansman giderlerindeki gerileme sıralandı.

"Hissenin son bir aylık yüzde 8 endeks üstü getirisini göz önünde bulundurduğumuzda güçlü 1Ç20 sonuçlarının büyük ölçüde hisse fiyatına yansıdığını düşünüyoruz." denen raporda, yurt içi otomotiv pazarı tahminimizdeki yukarı yönlü artış, kurumun TL risksiz getiri oranı tahminindeki yüzde 0.5 gerileme ve güçlü ilk çeyrek finansallarının etkisiyle hissede hedef fiyatını 8.15 TL'den 14.65 TL'ye yukarı revize edildiği belirtildi. Böylece hedef fiyat yüzde 33 artarken kurum "al" tavsiyesini korudu.