Advertisement
HABERLER ABONE OL

Arçelik 400 milyon nominal değerli Eurobond tahvil ihraç etti.

Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklamada "Şirketimiz yurtdışında, nominal tutarı 400 milyon dolar, itfa tarihi 25 Eylül 2028 olan 5 yıl vadeli, sabit faizli ve 6 ayda bir kupon ödemeli, getirisi yüzde 8,5 ve kupon oranı yüzde 8,5 olarak belirlenen tahvil ihraç edilecektir. İhracın SPK'dan Tertip İhraç Belgesinin alınmasını takiben 25 Eylül 2023 tarihinde tamamlanması hedeflenmektedir" ifadeleri kullanıldı.

İşlem, yaklaşık 2 yıldan bu yana bir özel sektör şirketi tarafından gerçekleştirilen ilk Eurobond tahvil ihracı oldu.

İşlem JP Morgan, BNP Paribas, Citigroup ve HSBC Bank aracılığıyla gerçekleştirildi. Arçelik’in işlemi, Ocak 2022 yılından bu yana bir özel sektör şirketi tarafından gerçekleştirilen ilk Eurobond tahvil ihracı olma özelliğini taşıyor.

Arçelik Finansman ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özkan Çimen, “Yatırımcılarımızın ve tüketicilerimizin beklentilerini karşılamaya devam etme taahhüdümüzü sürdürüyoruz. 400 milyon dolar değerindeki Eurobond tahvil ihracımız, yatırımcı güvenini yansıtan ve şirketimizin güçlü finansal performansın destekleyen bir adım olarak önem kazanıyor. Tahvillerimize gösterilen ilgi şirketimizin başarılı performansının yatırımcı nezdinde de karşılık bulduğunu ortaya koyuyor. Sağlam bilançomuzla büyüme yolculuğumuza devam ederken global pazarlardaki konumumuzu da giderek güçlendiriyoruz” dedi.

Arçelik, 2021 yılında da 5 yıl vadeli 350 milyon Euro değerinde yeşil tahvil ihracı gerçekleştirmiş ve Türkiye’den uluslararası piyasalara yeşil tahvil ihraç eden ilk reel sektör şirketi olmuştu.