Advertisement

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira olarak belirlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Bu sene de Asgari Ücret Tespit Komisyonu'muz kararını oy çokluğu ile aldı" dedi.

Asgari ücret 2020 yılı için brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlendi. Böylece geçen yıla göre net asgari ücret yüzde 15,03 oranında artmış oldu.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının ev sahipliğinde toplandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, komisyonun belirlediği yeni asgari ücret rakamını Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda açıkladı.

2002'de net 184 lira olan asgari ücreti 2019'da net 2 bin 20 lira 90 kuruşa yükselttiklerini belirten Selçuk, "Böylelikle asgari ücrette son 17 yılda reel olarak yüzde 142, nominal olarak yaklaşık 10 kat artış sağlandı. AB ülkeleriyle kıyasladığımızda da satın alma gücü paritesine göre 2002'de 15. sıradayken 2019'da 10. sıraya yükselmiş durumdayız." dedi.

Asgari ücretin sosyal yardım ve hizmetlerde önemli bir kriter olduğunu vurgulayan Selçuk, asgari ücretin genel sağlık sigortası, SGK borçlanması, asgari geçim indirimi gibi birçok hesaplamayı etkilediğini, yeni rakamı belirlerken bu dengeleri ve toplumun tüm kesimlerini gözettiklerini söyledi.

Son 18 yılda asgari ücretin 12'sinin işveren temsilcileriyle imzalanan oy çokluğuyla, 2'sinin işçi temsilcileriyle imzalanan oy çokluğuyla ve 4'ünün ise oy birliğiyle belirlendiğine dikkati çeken Selçuk, yeni asgari ücret rakamıyla ilgili şunları kaydetti:

"Bu sene de asgari ücret tespit komisyonumuz kararını oy birliği ile almış bulunmakta. Bu haberi bekleyen milyonlarca vatandaşımızı daha fazla bekletmeden asgari ücret rakamlarını açıklamak istiyorum. 1 Ocak 2020'den itibaren geçerli olacak asgari ücret, brüt 2 bin 943 lira, net 2 bin 324 lira 70 kuruş olarak belirlenmiştir. Böylece, geçen yıla göre net asgari ücreti yüzde 15,03 oranında artırmış bulunmaktayız. Merkez Bankası 2019 beklenen yıl sonu enflasyon oranı yaklaşık yüzde 12 olarak öngörülmekteydi. Dolayısıyla 3 puan üstünde bir artış sağlayarak, işçimizi enflasyona ezdirmeyeceğimize dair sözümüzü bir kere daha tutmuş olduk. Bu oran 2020 hedef enflasyonu yüzde 8,5'un, bütçe artışı oranı olan yüzde 14’ün de üstünde."

"İşverene asgari ücret desteği artırılmalı"

Asgari ücreti işveren ve işçi tarafından değerlendirdiklerini söyleyen KMPG Türkiye Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü İsmail Sevinç, “İşçi tarafından asgari ücretin yüzde 15’lık artışı bana göre iyi bir artış, ama işçinin satın alım gücünü de ayrıca değerlendirmek lazım.  İşveren açısından değerlendirildiğinde oldukça yüksek geldi. Ekonomik programdaki hedeflere baktığımızda yüzde 8,5’lık bir enflasyon hedefleniyor. Memur maaş zammına bakıyoruz son dönemde 4+4 verildi yani yüzde 8’lik bir artış oldu. İşveren desteği önemli yüzde 75’e düştü. Asgari ücretin işveren üzerindeki yükü de arttı. İşverene yönelik asgari ücret desteğinin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. İşverene yükü 3 bin 458 lira” dedi.

"Gelecek yıl hedefimiz yaklaşık 2 katına yakın olması"

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucu Haluk Bürümcekçi, “kamudaki daha önceki toplu sözleşmelere ve memur akışlarına baktığımızda onlara göre daha cömert bir teklif olduğu görülüyor” dedi.

Bürümcekçi bunun daha cazip olması enflasyon yüzde 8,5’luk hedefinin tutması ile olacağını söyleyerek, “Asgari ücret iç talep ve hizmet enflasyonu açısından da belirleyici olmasını sağlıyor. Gelecek yıl hedefimiz yüksek olması 2 katına yakın olması. Bu hedefe ulaşmayı zorlaştıracak gibi görünüyor” dedi.