Advertisement

Asya piyasalarında işlem gören hisse senetleri, ABD ve Avrupa endeks vadeli kontratları ile birlikte, firmaların koronavirüs pandemisi ile verdikleri mücadeleye ilişkin yeni işaretler verebilecek kâr sezonu başlangıcı öncesi yukarı yönde hareket etti.

Japonya hisse senetleri yüzde 2 yükselerek diğerlerine göre daha iyi performans gösterdi. Hong Kong, Güney Kore ve Avustralya'da ılımlı yükselişler görülürken, Çin hisse senetleri geçen haftaki güçlü yükselişinin ardından bu hareketini devam ettirdi. Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, yatırımcıların bankaların kâr açıklamalarını beklemeleri ile birlikte hafifçe yükseldi.

Küresel hisse senetlerinin Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeleri yakınında seyretmeleri ile birlikte, yatırımcılar şirketlerinin kâr görünümleri hakkında ne söyleyeceklerine bakıyor. Dünyanın bazı kısımlarında koronavirüs salgınının yeniden canlanması, kısmi kısıtlamaların yeniden uygulamaya koyulmasına yol açıyor ve bu durum küresel büyümeye ilişkin endişelerin artmasına neden oluyor.

UBS private Wealth Management'tan Julie Fox, "Şirket kârlarının yılın ikinci yarısında muhtemelen toparlanacağını düşünüyoruz ve piyasadaki fazla likidite risk varlıklarını desteklemeye devam edecek," dedi ve "Küresel hisse senetlerinde daha da potansiyel görüyoruz ve piyasanın kriz döneminde düşük performans gösteren segmentlerinde bir miktar yukarı hareket olabileceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Piyasa özeti:

*S&P 500 endeks vadeli kontratları Tokyo saati ile 11:50'de yüzde 0.5 yukarıdaydı. Sport endeks Cuma günü yüzde 1.1 yukarıda kapadı.

*Japonya'da Topix Endeksi yüzde 2 yükseldi.

*Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.4 tırmandı.

*Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

*Güney Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.3 sıçradı.

*Avustralya'da AS&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.8 yükseldi.