Advertisement

Asya paraları koronavirüs endişelerinin riskten kaçışı tetiklemesiyle geriledi. Düşüşe Güney Kore wonu ve Endonezya rupisi öncülük etti. Bölge Borsaları da bugün sert düştü.

ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs nedeniyle Avrupa'ya 30 gün boyunca seyahati yasakladı. Singapur'daki TD Securities'te Kıdemli Gelişen Piyasa Stratejisti olan Mitul Kotecha ABD'de virüse karşı alınan önlemlerin hayal kırıklığı yaratmasıyla riskten kaçışın hızlandığını belirtti.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi % 0.1 artışla 1,208.76 puan olurken MSCI AC Asya Pasifik Endeksi % 4 düşerek 142.12 puana geriledi.

Para birimlerindeki düşüşe won öncülük etti, ülke borsası da geriledi. Çin yuanı % 0.4 civarında gerilerken Hint rupisi yabancı çıkışlarıyla 2018'deki rekor düşük seviyeye yaklaştı. Endonezya'da tahvil faizleri 3 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Taylabd bahtı yabancıların ülke varlıklarından çıkışıyla 4 günde 3. kez düştü. Malezya ringiti hisse senedi piyasalarından çıkışlarla 2 yıldan fazla sürenin en düşük seviyesine indi. Filipin pesosu ve Tayvan doları düşüşünü 2. günde de sürdürdü.